To boli... jak żyć po zdradzie emocjonalnej?

Zdrada emocjonalna jest groźniejsza niż zdrada fizyczna. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Jeżeli Twój partner przestał zwracać na Ciebie uwagę i cały swój czas poświęca na wymianę zdań za pośrednictwem telefonu, uważaj! To może być zdrada emocjonalna.

zdrada emocjonalna.jpg

Mężczyźni bardzo często nie zdają sobie sprawy z istnienia zdrady emocjonalnej. Jednak psychologowie twierdzą, że nie trzeba iść do łóżka, żeby zdradzić. Wcale nie musi polegać to na gorącym romansie z długonogą seksbombą. Zdrada emocjonalna jest dużo groźniejsza niż zdrada fizyczna, ponieważ angażuje duszę, a nie ciało. W ten sposób związek jest niszczony od środka.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy zauważasz, że spędzacie ze sobą minimalną ilość czasu, on przestaje Cię dostrzegać, spędza każdą wolną chwilę z telefonem w ręku. Takiego zachowania nie da się ignorować, więc zaczynasz się zastanawiać, co jest nie tak. Pytasz go o to, a on odpowiada, że to tylko przyjaciółka… i nawet nie jest ładna.

To nic złego, że ludzie, którzy są w związku, zawierają nowe znajomości. Osoby, które angażują się emocjonalnie, uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia, gdyż według nich, jeśli nie doszło do kontaktu fizycznego, wcale nie doszło do zdrady. 

Specjaliści dokładnie opisują problem ukrywania nowej przyjaciółki w tajemnicy przed partnerką. Chodzi o strach wywołany świadomością straty i rozstania. Jeżeli zauważyłaś, że Twój partner nie jest w stanie przerwać kontaktu na choćby tydzień, zachowuje się nerwowo i robi wszystko, aby w tajemnicy przed Tobą nawiązać kontakt z przyjaciółką, niestety oznacza to coś więcej. Jeśli po jakimś czasie rozłąki widzisz, że on tęskni i nie jest w stanie normalnie funkcjonować, zauważasz zachowania, z którymi do tej pory nie miałaś do czynienia, może to świadczyć tylko o jednym.

Zdrady emocjonalnej lub, jak woli nazywać ją Twój partner, „przyjaźni” nie można lekceważyć. Niestety bardzo ciężko jest wyczuć granicę pomiędzy przyjaźnią a zdradą. Najczęstszymi jej objawami może być ciągłe zerkanie na telefon, uruchamianie skrzynki pocztowej przed zaśnięciem i po przebudzeniu, zaprzestanie dzielenia się marzeniami, problemami, sprawami bieżącymi. Dodatkowo pamiętaj - zdrada emocjonalna nie zawsze wiąże się z zakończeniem życia intymnego dotychczasowych partnerów!

JAK SOBIE PORADZIĆ ZE ZDRADĄ EMOCJONALNĄ?

Partnerzy, którzy zdradzają emocjonalnie, bardzo często usprawiedliwiają ten fakt przyjaźnią. Wykrzykują, że nie doszło do zdrady, ponieważ nie pojawiły się żadne kontakty intymne ani nawet trzymanie za rękę. Kiedy jednak pojawia się czerwona, ostrzegawcza lampka i chcesz powiedzieć stop tej sytuacji, musisz wiedzieć, że nie będzie to łatwa przeprawa.  Odkrycie zdrady emocjonalnej wywołuje poczucie opuszczenia, gniew, wstyd, bezsilność i beznadziejność. Obniża także poczucie własnej atrakcyjności, a samoocena zaczyna szwankować. Na przemian z płaczem pojawiają się natrętne myśli o zdradzie i stany depresyjne, które mogą doprowadzić do głębokiej depresji. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa. Oczywiście nie ukrywam, że najlepszym rozwiązaniem jest odejść. Zasługujesz na coś lepszego. Nie możesz udawać przed sobą, że jeszcze coś Was połączy, stare uczucia powrócą, a przywiązanie się nie odbuduje. Nie szukaj winy w sobie!

Zdjęcie: iStock

ID galerii:568


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Piątek 23.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×