Zaskakujące fakty o całowaniu cz.2

Zobacz, czego jeszcze nie wiedziałaś o całowaniu.

iStock-599242398.jpg

Twój styl pocałunku rozwija się zanim się urodzisz

Kiedy całujesz partnera, przechylasz głowę w lewo lub prawo? Jak się okazuje to nieświadoma decyzja. Niemiecki profesor psychologii Onur Güntürkün obserwował ponad 100 całujących się par na terenie Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Turcji. Zauważył, że dwie trzecie par, podczas pieszczot, przechylało głowę w prawo. W ostatnich tygodniach ciąży i przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka rozwija się system behawioralny. To właśnie wtedy Twój organizm kształtuje decyzje dotyczące zachowania podczas całowania. 


Całowanie może Ci pomóc znaleźć tego jedynego

Pocałunki są niewątpliwie bardzo ważnym elementem wielu związków, ale nauka dowiodła, że kryje się w nich coś znacznie większego. To wskaźnik zgodności seksualnej, który daje nam znać, że znaleźliśmy kogoś odpowiedniego do długoterminowego partnerstwa. Hormony wytwarzane podczas całowania mogą podświadomie przekazywać nam takie informacje. 


Całowanie uruchamia zaskakującą liczbę mięśni

Według dziennika American Juurnal, podczas całowania możemy spalić aż 26 kalorii na minutę! Pocałunek może obejmować ponad 30 mięśni twarzy i aż 130 mięśni posturalnych.  Całowanie wygładza zmarszczki, napręża mięśnie szyi i szczęki oraz poprawia krążenie, co pomaga osiągnąć wymarzoną… lśniącą cerę.  To chyba dobry pretekst do całowania, prawda? 


Filemafobia

To strach przed całowaniem i choć może wydawać się nieco śmieszną fobią, jest faktem. Jest powszechna wśród młodych i niedoświadczonych ludzi, którzy obawiają się, że podczas pocałunku coś może pójść nie tak. Wywołują ją różne czynniki, w tym strach przed zarazkami, cielesnymi zapachami, dotykiem lub intymnością. Ciężka filemafobia może wpływać na ogólne samopoczucie i zdolność do łączenia się w pary. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, może również wymagać leczenia. 


Mimo iż z dwóch części artykułu może wynikać, że o całowaniu ludzkość wie już niemalże wszystko, to z pewnością jest jeden element, co do którego wciąż można mięć wątpliwości. Mianowicie: czym tak naprawdę jest dobry pocałunek? Oczywiście warto zapytać o to partnera oraz upewnić się, że pocałunkiem powalasz go na kolana i przede wszystkim pamiętać, że... praktyka czyni mistrza!

Zdjęcie: iStock

Źródło: thelist 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 03.05.2017 (aktualizacja: 2017-04-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×