Recepta na udane małżeństwo - czy istnieje?

Kilka refleksji na temat wartości szczególnie istotnych dla trwałości małżeństwa.

omalzenstwiemain.jpg

W dzisiejszych czasach około połowa zawieranych małżeństw się rozpada, co więcej, dzieje się niezależnie od długości małżeńskiego pożycia - rozpadają się zarówno małżeństwa z kilkumiesięcznym stażem, jak i te, które przeżyły ze sobą kilkadziesiąt lat życia. Czy można sprawić, aby małżeństwo przetrwało wszystkie trudności i wypracować taki model wspólnego życia, aby być ze sobą naprawdę "póki śmierć nas nie rozłączy", "na dobre i na złe", "w zdrowiu i w chorobie" i aby być przy tym szczęśliwym i spełnionym małżonkiem

Szukając odpowiedzi na to pytanie, postanowiłyśmy przytoczyć kilka ciekawych poglądów, które być może pomogą Wam z zbudowaniu małżeństwa Waszych marzeń.

Na co zwrócić uwagę, myśląc o budowaniu małżeństwa? Co powinno być najważniejsze w budowaniu wspólnego życia? Oto kilka zebranych poglądów na kwestię małżeństwa. Dokonanie wyboru i pozostanie mu wiernym 

Ślub z drugą osobą powinien oznaczać jej wybór spośród wszystkich innych dostępnych opcji na życie, a właściwie, niejako, "zamknięcie się" na wszystkie te opcje i skupienie na budowaniu wspólnej drogi życiowej. 

Przed ślubem można było dokonać innego wyboru osoby albo drogi życia w ogóle, jeśli jednak wybiera się daną osobę, to trzeba pozostać wiernym wyborowi - takie stanowisko wielu małżeństw sprawia, że nawet wśród codziennych, jak również i tych mniej codziennych - większych i trudniejszych do przejścia problemów, wartością nadrzędną pozostają wspólna więź, małżeństwo i jego trwałość. MAŁŻONEK NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM

Większe szanse na przetrwanie razem mają ci małżonkowie, którzy są nie "tylko" małżonkami i kochankami, ale także, a może właśnie przede wszystkim - najlepszymi przyjaciółmi.

Gdy można drugiej osobie powiedzieć wszystko, czuć się przy niej zupełnie sobą i w pełni bezpiecznie, a do tego wspólne spędzanie czasu na ciekawych zajęciach jest przyjemnością, wtedy istnieją zdecydowanie większe szanse na to, że małżeństwo przetrwa trudne chwile. 

"Jak kiedyś się coś psuło, to się to naprawiało do skutku, a nie wyrzucało"

To pogląd często wyrażany przez nasze mamy i babcie. Czasem bywa bardzo trudny do wprowadzenia w życie, ale tak naprawdę to w nim zamknięta jest tajemnica wieloletnich związków małżeńskich. 

Gdy między dwojgiem ludzi jest gorzej, oboje starają się pracować nad relacją, a jeśli jedna strona aktualnie jest "niedostępna emocjonalnie", przeżywa gorszy okres, czy też w danym czasie nie może w pełni poświęcić się relacji małżeńskiej - to druga strona jest przy mniej, wspiera ją i daje jej szanse na rehabilitację w przyszłości. 


Codzienna nauka miłości

To twierdzenie, które nie każdy rozumie. W dzisiejszej dobie lansowania miłości szybkiej, łatwiej i przyjemnej, niewiele osób wie, co właściwie oznacza miłość prawdziwa

Czym prawdziwa miłość jest, trzeba chyba odkryć samodzielnie, natomiast czym ona nie jest, możemy nieco podpowiedzieć. Nie jest to z całą pewnością cukierkowa wizja romantycznej relacji, ale codzienna praca, głównie nad samym sobą - na wychodzeniu z własnego egoizmu, którego w każdym z nas jest bardzo wiele. 

A Ty jaką masz receptę na udany związek i na szczęśliwe małżeństwo? Czekamy na komentarze!  

zdjęcie: iStock Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Wtorek 30.08.2016 (aktualizacja: 2016-09-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×