W domu najlepiej! Poznaj 6 sposobów na bycie szczęśliwą w domu

To, że Twój dom jest czysty i elegancki nie oznacza, że jesteś w nim najszczęśliwsza na świecie. Według naukowców na szczęście we wnętrzu wpływają kolory, zapachy oraz akcesoria, którymi wypełniamy mieszkanie. Oto 6 uszczęśliwiaczy, których działanie potwierdzają uczeni.

iStock-5214691621.jpg

Zielone lub żółte ściany

Badania na Uniwersytecie w Amsterdamie wykazały, że z całej palety barw, kolorami, które wzbudzają największe poczucie szczęścia, są żółty i zielony. To dość śmiałe kolory, jak na mieszkanie, ale nie musisz malować od razu całego pomieszczenia. Wystarczy jedna ściana. To właśnie te barwy uspokajają i odprężają. Co więcej, zieleń jest kolorem młodości, sił witalnych i nadziei. Wywołuje również uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia.

Świeże kwiaty

Nie ma nic bardziej smutnego niż wyrzucanie wysychających kwiatów, jednak stylizowanie tych świeżych w wazonie daje ogromne poczucie szczęścia. Naukowcy udowodnili, że widok świeżych kwiatów odpręża i pozwala osiągnąć skupienie. Przeprowadzili badania, podczas których postawili na biurkach pracowników róże. Okazało się, że Ci, którzy mieli możliwość patrzenia na kwiaty podczas pracy, byli bardziej zrelaksowani i pracowali wydajniej. Dodatkowo widok kwiatów podnosi także poziom życiowego zadowolenia.

Sentymentalne zdjęcia

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Portsmouth udowodniły, że przeglądanie starych zdjęć skutkuje pozytywnymi uczuciami i poczuciem spokoju.

Świeczki waniliowe

Okazuje się, że relaks osiągany po zapalaniu świeczki zapachowej, ma swoje uzasadnienie. Zapach świeczek ma znaczny wpływ na poczucie szczęścia. Jeśli chcesz poprawić swój nastrój, badania wykazały, że powinnaś sięgać po świeczki o zapachu waniliowym. To właśnie one mają najbardziej kojący wpływ na Twoje emocje i uczucia.

Prowadź dziennik

To, że aktywność fizyczna ma świetny wpływ na poczucie szczęścia i zadowolenia jest oczywiste, ale czy wiedziałaś, że podobną satysfakcję przynosi pisanie dziennika? Notatki przyczyniają się do poprawy nastoju oraz mają pozytywny wpływ na uczucia. Badania wykazały, że czytanie wcześniej zapisanych notatek, choćby jednozdaniowych, sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwszy.

Futrzaki

Chyba nie ma lepszego uzasadnienia tej propozycji uszczęśliwienia domu, niż przysłowie „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”. Banalne? Badania wykazały, że zwierzęta dają właścicielom wsparcie, zapobiegają społecznej izolacji oraz poprawiają jakość ich życia.

Zdjęcie: iStock