Smartfon może być przyczyną depresji?

Smartfon to urządzenie bez którego wielu z nas już nie wyobraża sobie życia. Czy jednak może ona wpływać na nas tak negatywnie, że stanie się przyczyną depresji?

smartfon.jpg

Smartfon może być przyczyną depresji?

 

Smartfony i inne urządzenie elektroniczne stały się już naszą codziennością. Nikogo nie dziwi, że stojąc na przystanku, czy jadąc autobusem, znaczna większość ludzi wpatruje się w ekran.

Choć z pewnością urządzenia te ułatwiają życie i dają wiele możliwości, to jednak mogą mieć na nas także negatywne oddziaływanie. Okazuje się bowiem, że telefon może być czymś od czego bardzo łatwo się uzależnić...

Zobacz też: CZY DEPRESJA JEST CHOROBĄ KOBIET? 

Naukowcy z Baylor University postanowili zgłębić ten problem. Przeprowadzili oni badanie z udziałem 350 mężczyzn oraz kobiet w wieku od 19 do 24 roku życia. Każdej osobie biorącej udział w eksperymencie kazano wypełnić ankietę, która sprawdzała stopień ich uzależnienia od urządzenia jakim jest smartfon. Otrzymane wyniki naukowcy zestawili z opisem charakterologicznym każdego uczestnika badania.

Zobacz też: DZISIAJ JEST DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ. ZOBACZCIE JAKIE SĄ JEJ RODZAJE 

Wnioski opublikowane w czasopiśmie "Personality and Individual Differences", jakich dokonali badacze z Teksasu w USA mówią, że znacznie częściej po telefon sięgają osoby, które odczuwają chęć dzielenia się i pokazywania swoich uczuć, osoby, które zaliczyć można do grona ekstrawertyków. Ci natomiast, którzy swoje emocje wolą przeżywać w samotności, znacznie rzadziej wypełniali wolny czas poprzez korzystanie z telefonu.

depresja.jpg

Depresja to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób

 

Z tych zależności badacze wywnioskowali, że smartfon jest czymś co ma wprawiać użytkownika w dobry nastrój, ma go polepszać. Dzięki temu, że daje on możliwość szybkiej komunikacji i wymiany informacji oraz uczuć ze znajomymi, osoby, które bardzo dobrze czują się w towarzystwie innych, przebywając samotnie zapewniają sobie pozorną obecność znajomych w danym momencie.

Zobacz też: 5 NAJBARDZIEJ POPULARNYCH MITÓW NA TEMAT DEPRESJI 

Takie działanie może sprawiać, że ekstrawertyk przestaje umieć przebywać sam ze sobą i uzależnia się od kontaktu z innymi, a co za tym idzie, od telefonu. Takie zachowanie może być oznaką ciągłej chęci szukania akceptacji u innych, nieodpartego pragnienia nawiązania kontaktów i interakcji z ludźmi co według naukowców może być jedną z oznak zbliżającej się depresji. Chęć ciągłego bycia w centrum i na topie, którą mocno umożliwia smartfon może być przyczyną tego, że w momencie nagłego braku takiej możliwości, u takiej osoby może bardzo szybko pojawić się załamanie, które może być prostą drogą do depresji.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 23.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×