Smutne piosenki lekarstwem na zły humor? Najnowsze odkrycie naukowców zaskakuje!

W jaki sposób ulubione dźwięki pomogą Ci przetrwać najtrudniejsze chwile?

sluchaniepiosenek.jpg

Zdarza Ci się, że w kryzysowym momencie sięgasz po swoje ulubione, smutne piosenki? Chyba każda z nas tak robi... Mimo że dotąd myślałyśmy, że słuchanie poruszających dźwięków dodatkowo nas przygnębia, okazuje się, że jest zupełnie inaczej! Według najnowszych badań, to właśnie smutna muzyka pozwala pozbyć się negatywnych emocji na dobre! Czasopismo Scientific Reports opublikowało wyniki eksperymentu, które jednoznacznie wskazują, że słuchanie smutnych piosenek to... czysta przyjemność! W badaniu wzięło udział kilkunastu ochotników. Każdy z nich otrzymał słuchawki i ankietę, którą wypełniał, słuchając jednocześnie muzyki. Ankieta dotyczyła reakcji słuchaczy na zasłyszane dźwięki.

Ochotnicy musieli przyznać, jak często podczas słuchania wybranej piosenki, zbiera im się na płacz i mają ściśnięte gardło. Podczas badania, naukowcy monitorowali również tętno i inne fizyczne reakcje uczestników. Okazuje się, że mimo odczuwanego smutku, badani doświadczali przyjemności ze słuchania piosenek i głęboko oddychali.  Autorzy badań napisali:

"Wyniki pokazują, że łzy wiążą przyjemność ze smutkiem. Trzeba o tym myśleć jak o czymś, co pomaga odstresować się w jednym prostym kroku" 

Słuchanie smutnych piosenek to najlepszy lek na ból wywołany rozstaniem z partnerem. Emocje, które wywołują znane dźwięki, działają oczyszczająco, zarówno na umysł, jak i ciało. Następnym razem gdy będzie Ci źle, wykorzystaj muzyczne lekarstwo!

Zdjęcie: iStock 

Źródło: elitedaily.com


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 29.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×