Te eksperymenty psychologiczne zmienią Twoje myślenie o człowieku...

Przedstawiamy najdziwniejsze eksperymenty psychologiczne, które pokazują, kim tak naprawdę jesteśmy.

eksppp.jpg

Wydaje się, że żyjemy na świecie, w którym nic już nie może nas zaskoczyć. Nic bardziej mylnego! Człowiek to tak naprawdę istota cały czas pełna tajemnic... Oto 5 eksperymentów psychologicznych, które ukazują naszą prawdziwą naturę...

1. Uległość. Kiedy jesteśmy w grupie, raczej wolimy nie przedstawiać swojego prawdziwego zdania na dany temat... Za bardzo obawiamy się wykluczenia i samotności. W połowie lat 50, przez psychologia Solomona Ascha,  został przeprowadzony nietypowy eksperyment. Wzięła w nim udział grupa aktorów i nieświadoma swojej roli, badana osoba. Uczestnicy otrzymali proste zadanie, na które odpowiedź znał każdy. Mimo to aktorzy wskazywali błędną odpowiedź. Za ich opinią podążał także niczego nieświadomy badany. Niechęć do buntu przeciwko grupie (nawet gdy czujemy że to ona się myli) bierze się nie tylko ze strachu, ale także z... lenistwa. Ślepe trzymanie się stada jest dla nas komfortowe i wygodne.

2. Pośpiech. Jak często pomagasz ludziom w Twoim otoczeniu? To może w dużym stopniu zależeć od tego, ile masz czasu... Dowodzi tego eksperyment przeprowadzony w 1978 roku. Badacze kazali grupie studentów w szybkim tempie udać się na egzamin do sąsiedniego budynku. Druga grupa do następnego wykładu miała 15 minut. Wykład miał się odbyć w tym samym miejscu, co egzamin poprzedniej grupy. Wszyscy studenci musieli pokonać tę samą drogę, na której leżał... starszy, chory człowiek. Okazuje się, że to właśnie osoby, które miały więcej czasu, pomogły starszemu panu. Czy zauważyłaś, aby Twoja empatia była uzależniona od zegarka?

3. Panika. Pojawia się zazwyczaj w dużej grupie- tam nieco łatwiej ją wywołać. Przypominacie sobie opowieści o słynnym słuchowisku "Wojna światów" Orsona Wellesa? Odbyło się ono w Halloween w 1938 roku w formie dziennikarskiego reportażu i wywołało ogromną panikę! Dziennikarz poinformował słuchaczy o inwazji Marsjan, a ci mu uwierzyli! Ludzie zaczęli w pośpiechu opuszczać swoje domostwa.

4. Monster Study. Eksperyment ten został przeprowadzony przez Iowa Wendella Johnsona i jego studentkę. Profesor chciał sprawdzić, jak na naszą wymowę wpływa to, jak jesteśmy traktowani przez innych ludzi. Podzielił dzieci na dwie grupy. Podczas zajęć logopedycznych z jedną z nich chwalił ich mowę i postępy, natomiast w trakcie spotkań z drugą grupą był bardzo srogi i krytycznie nastawiony. Okazuje się, że to właśnie w pierwszej grupie najszybciej zauważono postępy... To dobra nauka dla wszystkich rodziców, którzy chcą aby ich dzieci poradziły sobie z trudnościami.

5. Zło. Czy każdy człowiek jest z natury zły? Jak dotąd wskazuje na to kilka doświadczeń naukowych. Jedno z nich kładzie nacisk na związek pomiędzy naszą sytuacją społeczną a zasadami, jakimi się kierujemy. Eksperyment został przeprowadzony w 1971 roku przez Phillipa Zimbardo. W podziemiach uniwersytetu stworzył on więzienie- umieścił tam studentów. Część z nich występowała w roli więźniów, a część miała być strażnikami. Eksperyment, który miał trwać ponad dwa tygodnie, został przerwany już po 6 dniach- wtedy właśnie "strażnicy"osiągnęli apogeum agresji.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 08.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×