Tiramisu w przyjaźni

My kobiety nie jadamy słodyczy, ze względu na sylwetkę, ale… każdej z nas, zdarza się, od czasu do czasu, zjeść ciastko "na spółę" z najlepszą przyjaciółką.

Tiramisu w przyjaźni"Nikt tak dobrze cię nie zrozumie, jak druga kobieta", ale też: ,"Kobieta kobiecie największym wrogiem". Jak to jest z tą babską przyjaźnią? Zacznijmy od słodyczy. Tiramisu (z włoskiego tirase su - ocknij się, przebudź, ale też - tirami su - popraw mi nastrój, podnieś mnie do góry) to włoski deser będący kombinacją kawy, twarożku i gorzkiej czekolady, który podobno stawia na nogi umarłego. Ma także właściwości afrodyzjaku.

Czy masz przyjaciółkę, taką od serca, która zawsze ma dla ciebie czas? Czy zdarza wam się czasami razem milczeć? Jeśli tak, to jesteś prawdziwą szczęściarą. "Przyjaciel to ktoś, kto rozumie twoją przeszłość, wierzy w twoją przyszłość i akceptuje cię taką, jaka jesteś". "Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto przychodzi, kiedy cały świat odchodzi".

Prawdziwa przyjaźń charakteryzuje się 6 cechami: dobrowolnością, równością pozycji, pomocą, wspólną aktywnością, zaufaniem i wsparciem emocjonalnym. Najsilniejsze przyjaźnie zawieramy w dzieciństwie. W dorosłym życiu zwykle mamy wiele przyjaciółek do tzw. "zadań specjalnych"; z jedną chętnie biegamy po sklepach, z inną do kina, czy teatru, a jeszcze z kolejną godzinami rozmawiamy przez telefon.

Ten fakt niesie pewne niebezpieczeństwo; tendencję do odgrywania w przyjaźni pewnych ról. Na przykład możesz grać biedną sierotkę, która bezustannie potrzebuje od przyjaciółki wsparcia, wysłuchania i dobrych rad. Albo szarą eminencję – nieśmiałą dziewczynkę, która ukrywa się za plecami przebojowej przyjaciółki. Może dlatego dorosłe przyjaźnie bywają nietrwałe, rozpadają się, bo jedna ze stron czuje się wykorzystywana, albo manipulowana.

Oczekiwania - źródłem rozczarowania

Podobnie jak w każdej relacji, kiedy masz konkretne oczekiwania, możesz nieraz poczuć się rozczarowana.
1. Pomoc bez względu na wszystko – to mit. W dorosłym życiu twoi przyjaciele, podobnie jak ty, mają swoje życie i nie zawsze są gotowi rzucić wszystko, by przybiec ci na ratunek. Nawet jeśli ty sama, jesteś zawsze do dyspozycji przyjaciółki. To twój wybór, ty właśnie tak rozumiesz przyjaźń, ona ma prawo rozumieć ją inaczej.

2. Przyjaciółka powinna zawsze stać po naszej stronie. W przyjaźni szukamy potwierdzenia naszych sądów, wartości, postaw. Przyjaciółka to twoja bratania dusza. Zgoda, ale… szczerość w każdej relacji to także konieczność pogodzenia się z faktem, że czasami przyjaciółka powie ci prosto w oczy o tym, co ją zraniło w twoim zachowaniu, z czym się nie zgadza, rozwieje twoje iluzje, jednym słowem - powie ci prawdę. Doceń to, zamiast otaczać się ludźmi, którzy prawią ci wyłącznie komplementy.

3. W przyjaźni powinna istnieć równowaga pomiędzy dawaniem i braniem. Zgoda, ale… każda z was jest inna. Jeśli ty masz potrzebę omówić z przyjaciółką każde wydarzenie, które cie poruszyło, a ona nie jest tak otwarta, ma swoje tajemnice – uszanuj to. Jeśli ty zawsze kupujesz jej drogie prezenty, podczas gdy jej zdarza się zapomnieć o twoich urodzinach i wiesz, że nie robi tego przeciwko tobie, nie miej jej tego za złe.

4. Przyjaciele powinni się bezwarunkowo akceptować. To taka potrzeba z dzieciństwa i w dorosłym życiu trudna do zaspokojenia. W przyjaźni nie ma sensu oczekiwać jednomyślności. Kiedy np. twoja przyjaciółka jest w toksycznym związku, martwisz się o nią, widzisz, że cierpi, masz ochotę żądać, by natychmiast zerwała ten związek – nie rób tego. Możesz powiedzieć, że się o nią martwisz, ale nie oczekuj, że cię posłucha, nie każ wybierać: "ja albo ten twój narzeczony".

5. Kryzysy zabijają przyjaźń. Nieprawda, w przyjaźni, podobnie jak w miłości, pojawia się etap, kiedy spadają różowe okulary. Krytycznym okiem patrzysz na przyjaciółkę i myślisz: "Jak ja mogłam zaprzyjaźnić się z kimś takim?". Spokojnie, to naturalny etap. Jeśli przetrwacie go, wasza przyjaźń się umocni. Jeszcze nie raz zdarzy wam się mieć trudne okresy.

6. Poważne zmiany zabijają przyjaźń. Kiedy np. ty wyjeżdżasz do pracy do innego miasta, albo przyjaciółka zostaje mamą, czy awansuje, boisz się, że wasza relacja nie przetrwa tej zmiany. Prawdziwą przyjaźń rzadko się traci. Obydwie się zmieniacie, zmienia się wasze życie, ale jeśli naprawdę dobrze się rozumiecie, ufacie jedna drugiej, akceptujecie różnice między wami, przyjaciółka na zawsze zyskuje miejsce w twoim sercu. I odwrotnie.

W przyjaźni podświadomie szukasz swojej drugiej połówki, swego odbicia, uzupełnienia siebie samej. Szukając przyjaciółki – szukasz siebie.

Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.pl


Dodał(a): Redakcja , Środa 04.05.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×