Tożsamość seksualna - wrodzona czy nabyta?

Stało się. Na ostatniej imprezie u znajomych, zrobiłaś "to" z kobietą. Za ścianą spał jej mąż, obok twój chłopak. Zaczęła cię całować, a ty nie potrafiłaś zaprotestować. Potem poczułaś, że również tego pragniesz. Z żadnym mężczyzną nie było ci tak bezpiecznie, czule, prawdziwie. To cię przeraża. Czy ja jestem lesbijką? – zastanawiasz się.

Tożsamość seksualna - wrodzona czy nabyta?

Przez kilka ostatnich dziesięcioleci naukowcy z uporem zgłębiają korzenie naszej orientacji seksualnej. Wrodzona czy nabyta? Czy w dorosłym życiu może się zmienić?

W roku 1948, kiedy Alfred Kinsey wprowadził siedmiopunktową skalę, na której zero oznaczało całkowitą heteroseksualność, siedem - całkowitą homoseksualność, a biseksualność znajdowała się pośrodku, ustalono, że ludzka seksualność jest stała. Ale zdziwienie wzbudził fakt, że większość badanych kobiet i mężczyzna plasowała się właśnie pośrodku skali Kinseya. Czyżby większość z nas była biseksualna?

Obecnie naukowcy zmieniają podejście wobec niezmienności orientacji seksualnej, zwłaszcza w kontekście kobiet.Pojawiło się pojęcie "sexual fluidity" czyli: płynność seksualna, która oznacza zdolność do erotycznego odpowiadania  na szczególne sytuacje czy relacje. Zdaniem Lisy Diamond, psychologa i autorki książki "Płynność seksualna: Zrozumienie miłości i pożądania kobiet", kobiety nie do końca potrafią kontrolować pożądanie.

W trakcie eksperymentu przeprowadzonego w roku 2004 na Uniwersytecie Northwestern, kobiety, zarówno homo jak i heteroseksualne, stawały się seksualnie pobudzone oglądając filmy erotyczne zarówno z udziałem par heteroseksualnych jak i lesbijskich. Podczas gdy heteroseksualni mężczyźni podniecali się jedynie oglądając filmy z kobietami.

Z badań tych płynie wniosek, że pożądanie seksualne kobiet jest w mniejszym stopniu skierowane w kierunku konkretnej płci w porównaniu do mężczyzn, i z czasem może ulegać znacznym zmianom.

Nas kobiety przyciągają i pociągają konkretne osoby, bez względu na płeć. Porusza nas łagodność, inteligencja, poczucie humoru, które mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla nas najważniejsza w relacji jest więź emocjonalna. Być może ważniejsza nawet od naszej orientacji seksualnej. Homoerotyczne przygody są doświadczeniem wielu kobiet i nie zawsze wynikają z odmiennej orientacji seksualnej. Odkrycie w sobie tego typu pragnień może budzić lęk, a tymczasem to jeden ze sposobów poznawania samej siebie.
Nasza seksualność jest bardziej różnorodna i skomplikowana  niż sądzimy. Fantazje o seksie z inną kobietą, erotyczne fascynacje, eksperymenty zdarzają się także zdeklarowanym hetero.

Bywa, że decydujemy się na seks z kobietą, bo:
- Dość mamy męskiego egoizmu w sypialni
- Tęsknimy za radosnym, spontanicznym seksem, bez obaw o ciążę, wykorzystanie, brak wzajemności czy odrzucenie
- Kobieta kobietę lepiej rozumie, czulej dotyka, delikatniej całuje
- Seks z kobietą pozwala na swobodne okazywanie potrzeb, z ufnością, że nie zostaną zignorowane czy wyśmiane

Z badań wynika, że jedynie 3% populacji to kobiety jednoznacznie homoseksualne. Bez względu na orientacje seksualną, warto postrzegać seks między kobietami nie przez pryzmat filmów pornograficznych, wymyślonych dla zaspokojenia fantazji seksualnych mężczyzn, ale jako autentyczną próbę odkrywania własnej, zmieniającej się seksualności.


Nie ma znaczenia, czy urodziłaś się lesbijką, czy dokonałaś świadomego wyboru, że swoją miłość kierujesz w stronę kobiety, a nie mężczyzny. Twoje pożądanie seksualne, sposób jego wyrażania to coś, co najgłębiej i najbardziej prawdziwie określa ciebie. Nie tłum tego głosu, pozwól mu się ujawnić.  Tekst: Ewa Klepacka, psycholog 

Źródło: MilionKobiet.pl


Dodał(a): Redakcja , Czwartek 10.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Minima
pięknie napisane i bardzo prawdziwie...
Porusza nas łagodność, inteligencja, poczucie humoru, które mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla nas najważniejsza w relacji jest więź emocjonalna.
- otóż to
Dodano: 2012-01-18 19:47:31 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×