Utul swoje wewnętrzne dziecko

Jeśli w dzieciństwie nie nauczyłaś się, jak lubić swoje życie i być zadowoloną z siebie, dzisiaj nadal możesz mieć z tym problem. Spróbuj to zmienić.

Utul swoje wewnętrzne dziecko

Bywa, że jesteśmy nieszczęśliwi w dorosłym życiu, bo gdzieś w środku nas tkwi malutkie, nieszczęśliwe dziecko. Diana Cooper w książce "Możesz zmienić swoje życie" podpowiada: zostań dla swojego wewnętrznego dziecka takim rodzicem, jakiego kiedyś ci brakowało! I wymienia kilka typów wewnętrznych dzieci. Sprawdź, może któreś z nich siedzi w tobie. I postaraj się je utulić.

BUNTOWNIK

Jak się rodzi: Buntownicy rodzą się w dzieciach tyranizowanych, nadmiernie kontrolowanych przez rodziców. W dorosłości buntownik ujawnia się głównie w sytuacjach kryzysu. I zaczyna rozrabiać! Lubi budzić przerażenie i kontrolować innych za pomocą swoich złych emocji. Pojawiają się niepohamowane wybuchy złości, napady agresji. Częstym przejawem działalności buntownika jest notoryczne pakowanie się w kłopoty.

Jak sobie z nim poradzić: Na kartce papieru wypisz wszystkie swoje sukcesy. Zastanów się: jak to się stało, że je osiągnęłaś? Staraj się skupić na swoim wkładzie w przedsięwzięcie. To udowodni ci, że potrafisz przejąć kontrolę nad własnym życiem. Zdasz sobie sprawę, że złe emocje nie muszą brać nad tobą góry, chyba że sama im na to pozwolisz.

GORLIWIEC

Jak się rodzi: Gorliwcy pojawiają się wtedy, kiedy rodzice nie chwalą dziecka za sukces, nie wspierają go w porażce, nie potrafią przekonać, że następnym razem na pewno się uda. Dorosły gorliwiec krótko cieszy się z sukcesów (jak mama i tata wiele lat wcześniej), natomiast ewentualne niepowodzenie natychmiast osłabia całkowicie jego poczucie wartości.

Jak sobie z nim poradzić: Zacznij praktykować sztukę… nicnierobienia. Jako gorliwiec na pewno masz problem z tym, żeby po prostu trochę się polenić, wrzucić na luz. Rób to codziennie, np. przez pół godziny. Po prostu powiedz sobie, że nic nie musisz! Spróbuj też prostego ćwiczenia: weź krzesła, wyobraź sobie, że sadzasz na nich rodziców, i powiedz, że brakuje ci tego, czego nigdy od nich nie dostałaś: akceptacji, wyrozumiałości…


Dodał(a): Ola Wójcik , Wtorek 21.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×