Zaopiekuj się sobą

Jak zorganizować sobie dzień, żeby mieć dobre samopoczucie i chwilę relaksu. Wiecznie zajęte kobiety muszą mieć odrobinę miejsca i czasu na swoje przyjemności. Psycholog radzi jak tego dokonać.

Zaopiekuj się sobą


1. Zadbaj o własny kawałek przestrzeni. O to, by w domu czy w pracy mieć swój fotel, półki na książki, ulubiony kubek itp. I niech nikt nie korzysta z tych rzeczy bez twojej zgody.

2. Na biurku, obok zdjęć męża, dzieci i psa, postaw swoje zdjęcie z dzieciństwa. Każdego dnia znajdź chwilę, by przypomnieć sobie siebie z tamtych lat. Co lubiłaś? Jakie miałaś marzenia? Czy udało ci się zrealizować przynajmniej część z nich? Ta mała dziewczynka mieszkająca w tobie potrzebuje twojej uwagi, miłości i akceptacji. To ona wymaga nakarmienia.

3. W swoim kalendarzu, obok ważnych spraw, wpisz również przynajmniej 20 minut dziennie na nicnierobienie. To może być czas na myślenie o niebieskich migdałach, na krótką drzemkę czy sny na jawie. Jeśli na samą myśl o bezczynności dostajesz ze strachu gęsiej skórki, dotrzyj do źródeł tego lęku. Być może jako dziecko byłaś karana za lenistwo. Dziś jesteś już dorosła i nikomu nie musisz się z tego tłumaczyć.

4. Przeanalizuj, jak spędzasz wolne dni. Nadrabiasz domowe zaległości? Dwoisz się i troisz, żeby zadowolić rodzinę? OK. Ale dla samej siebie to ty jesteś najważniejsza. Jeśli zamiast prasować, wybierzesz się na samotny spacer, świat z pewnością się nie zawali. A ty, naładowana pozytywną energią, będziesz działać ze zdwojoną siłą.

5. Zamiast narzekać, że wszystko jest na twojej głowie, czy oczekiwać, że partner domyśli się, że jesteś zmęczona, i sam z siebie przygotuje niedzielny obiad, powiedz: "Jestem zmęczona, potrzebuję czasu dla siebie. Zrób to i to, proszę".

6. Pamiętaj: by dawać coś innym ludziom, najpierw musisz obdarować samą siebie. W jaki sposób? Ano właśnie. Zapytaj siebie, czego potrzebujesz, co sprawiłoby ci największą frajdę, jaki prezent byś sobie podarowała. Może piękne nowe buty, samotny wypad do kina, wizytę u kosmetyczki, masaż w salonie spa albo leniwe popołudnie z książką?

7. Spotkania sam na sam ze sobą mogą być trudne. Może pojawią się smutne refleksje, ożyją niezaspokojone od dzieciństwa potrzeby, zabolą stare rany. Nie bój się tego. Nie uciekaj w takich chwilach do ludzi. To ma być odkrywanie siebie i swoich emocji, a nie plotki z przyjaciółką. Tylko samotne chwile pozwolą ci poznać siebie, być może nawet odkryć prawdy, których istnienia nie podejrzewałaś. Tylko wtedy będziesz wiedziała, czego oczekujesz od innych, dlaczego na partnera czy przyjaciółkę wybrałaś właśnie tę osobę. Ludzie, którzy nie znają samych siebie, są rozczarowani, że świat nie daje im tego, czego potrzebują.

8. Pielęgnuj swoje tajemnice. Nawet w najbardziej szczerych relacjach strzeż własnej intymności. Sama podejmij decyzję, komu i na ile możesz zaufać. Dzięki temu nikt nie będzie mógł cię zranić

9. Od czasu do czasu powtarzaj na głos przed lustrem: "Jestem wspaniałą osobą. Zasługuję na wszystko, co najlepsze". I coś jeszcze – uśmiechnij się szczerze do siebie. Uśmiech potrafi zdziałać cuda, wprawiając cię w dobry nastrój na cały dzień. A uśmiechając się często do siebie, zaczniesz również uśmiechać się częściej do innych. Łatwiej będzie ci wtedy sięgać po to, na co tyle czasu czekałaś i na co od dawna zasługujesz.

Tekst: Ewa Klepacka-Gryz

Przeczytaj również:

Bądź mądrą egoistką

Wakacje, spa dla duszy


Dodał(a): Michalina Gruszka , Piątek 30.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×