Zazdrość kobiety o kobietę

Zazdrość to emocja nierozłączna z miłością i seksem. Większość z nas, niezależnie od orientacji seksualnej, pragnie stworzyć z partnerem trwały związek oparty na miłości, a w związku oczekuje uczciwości, życzliwości, stabilności, braku konfliktów, satysfakcji seksualnej, uczucia, równości i wierności.

Zazdrość kobiety o kobietę

Na temat wierności w parach homoseksualnych funkcjonuje wiele, często krzywdzących mitów, jak choćby ten, że zdrada, posiadanie wielu partnerów seksualnych jest wpisana w ów model związku. Zdrada może mieć niejako dwa oblicza; istnieje zdrada fizyczna i zdrada emocjonalna. Wydawać by się mogło, że kobiety, bez względu na orientację seksualną są bardziej zazdrosne o wierność emocjonalną swoich partnerek.

Dylemat "Wybór Zofii"


Czy jesteś bardziej zazdrosna o zdradę emocjonalną czy fizyczną swojej partnerki?
Grupa holenderskich psychologów przeprowadziła badania z udziałem 99 lesbijek i 138 gejów. Uczestników zapytano, który z dwóch scenariuszy byłby dla nich bardziej raniącym przeżyciem:
a/ Wyobrażenie sobie, że ich partner kocha się namiętnie z inną kobietą/mężczyzną?
b/ Wyobrażenie sobie, że ich partnera łączy głęboka emocjonalna więź z tą osobą?

Następnie poproszono badanych, aby wyobrazili sobie, że ich partner dopuścił się obu form zdrady: zaangażował się emocjonalnie w związek z kimś innym, oraz uprawiał seks z tą osobą. Badani mieli odpowiedzieć, który aspekt niewierności partnera wywołał większe oburzenie: akt seksualny czy zaangażowanie emocjonalne. Okazało się, że wyniki owych badań różnią się od analogicznych badań przeprowadzonych wśród heteroseksualistów. W wypadku pierwszego dylematu 51% lesbijek i 32% gejów odpowiedziało, że zdrada seksualna byłaby dla nich większym nieszczęściem. Drugi dylemat, polegający na zdecydowaniu, który aspekt popełnionej zdrady wywołałby większy niepokój, przyniósł podobne rezultaty (wśród osób heteroseksualnych 63% mężczyzn i 13% kobiet stwierdziło, że zdrada seksualna wywołała u nich większe rozdrażnienie; natomiast 87% kobiet i 37% mężczyzn uznało, iż czynnik emocjonalny był bardziej stresujący).

Z badań jednoznacznie wynika, że dla lesbijek zdrada seksualna jest bardziej niepokojąca niż dla kobiet heteroseksualnych, czyli przeciwnie niż dla kobiet heteroseksualnych.


Dodał(a): Karolina Czaja , Piątek 17.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×