Zazdrość – pomaga czy przeszkadza?

Powszechne opinie na temat zazdrości są ze sobą sprzeczne. Dla jednych zazdrość jest wskaźnikiem zaangażowania w związku, oznaką zainteresowania i miłości. Brak oznak zazdrości traktują jako sygnał, że dla partnera przestali być atrakcyjni, pociągający lub ważni. Inni natomiast na nawet najmniejszy przejaw zazdrości reagują alergicznie. Zazdrość kojarzy im się z ciągłym kontrolowaniem i uwięzieniem. W efekcie traktują zazdrość jako wyraz braku zaufania i dowód na kruchość związku.

Zazdrość

Więc jak to jest z tą zazdrością? Pomaga czy przeszkadza w osiągnięciu szczęścia we dwoje?

Związek pełen ości


Tego typu relację najlepiej opisała jedna z moich klientek: "nie wolno mi się nigdzie samej ruszyć, nie mogę wymienić nawet paru zdań z jakimkolwiek mężczyzną. Mój mąż najlepiej zamknąłby mnie w złotej klatce i nie wypuszczał ani na chwilę".

Każdy z nas słyszał o czyjejś niewierności. Mam wrażenie, że spora grupa ludzi gdzieś głęboko pod skórą nosi w sobie lęk przed doświadczeniem zdrady przez ukochaną osobę. Nie każdy jednak ten strach okazuje. Ci, którzy pozwalają opętać się temu lękowi, starają się kontrolować każdy, nawet najmniejszy ruch partnera. Muszą wiedzieć gdzie on jest, co robi, z kim się spotyka, o której wróci. Te wszystkie informacje na krótko uwalniają od niepokoju. Nie zmienia to jednak faktu, że dla osoby zazdrosnej ulga ta jest jedynie chwilowa.

Brak poczucia bezpieczeństwa i strach przed utratą ukochanego prowadzi także do ciągłego napięcia w związku. W takim przypadku niewiele potrzeba, by doprowadzić do wybuchu złości. Pretensje, wypominanie, zrzędzenie, narzekanie – to wszystko sprawia, że atmosfera między partnerami jest napięta. Ciągłe awantury, testowanie i namierzanie jest szalenie męczące dla partnera osoby zazdrosnej.

Związek absolutnie wolny od zazdrości

Są ludzie, którzy podchodzą bardzo liberalnie do zachowania swojego ukochanego wobec innych osób. Ze względu na swoje przekonania, doświadczenia, czy specyficznie rozumiany szacunek do drugiej strony, nie ujawniają w żaden sposób tego, że są zazdrosne. Takie nastawienie nie musi sprawiać problemu, istotne jest jednak jak partner odbiera takie podejście.

Czasem ukochana osoba tłumaczy sobie taki stan rzeczy w ten sposób, że partner nie jest zazdrosny, bo nie kocha, nie uważa nas za atrakcyjną i pociągającą W niektórych budzi się rezygnacja lub bunt, bo uważają, że mogą zrobić wszystko, a partner i tak nie zareaguje. Skutkiem takiego sprzeciwu jest zwykle sprawdzenie tego i wypróbowanie partnera.


Dodał(a): Dorota Sędek , Piątek 03.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
pixel
Ja juz jestem mniej zazdrosna o swojego faceta.Wczesniej to kasjerka w sklepie byla podejrzana.Jeszcze sie do konca nie wyleczylam ale uwazam ze zazdrosc przeszkadza
Dodano: 2012-02-08 21:08:51 Zgłoś nadużycie
Airesa
Zdecydowanie muszę się ogarnąć ;-)
Dodano: 2012-02-06 23:44:07 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
chyba muszę iść do terapeuty;)
Dodano: 2012-02-06 01:37:44 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×