Zazdrosny facet - jak rozpoznać, że on jest chorobliwie zazdrosny?

Zobacz, skąd bierze się u faceta chorobliwa zazdrość, jak sobie z nią radzić, a kiedy stanowczo uciekać!

zazdrosnychorobliwiefacetmain.jpg

Zazdrość to dziwne uczucie. Z jednej strony może motywować do działania, do dbania o związek, do rozwoju osobistego, by ciągle zachwycać sobą swoją drugą połówkę. Z drugiej strony, gdy straci się kontrolę nad zazdrością, osoba, której tak bardzo się pragnie, może nie wytrzymać ciągłej presji i odejść, a najgorszy koszmar chorobliwie zazdrosnej osoby w ten sposób się spełni - i to przez jej własne zachowanie. Świetnie odnosi się do tego stwierdzenie, że "zazdrość to najgłupsze z uczuć", bo ten, kto ją odczuwa, niszczy sam siebie, wytrącając sobie z rąk potrzebne do budowania zdrowych relacji narzędzia. Jak zatem rozpoznać, czy nasz partner nie jest przypadkiem chorobliwie zazdrosny, by w porę moc zareagować, zanim to wszechogarniające uczucie zniszczy związek? Oto kilka ważnych wskazówek. Kiedy facet jest zazdrosny...

...to zwykle jest nam miło. Cóż, my kobiety już tak mamy. Lubimy, gdy faceci są zazdrośni, lubimy czuć się adorowane, a drobne ukłucie zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziło, co więcej - nawet wręcz przeciwnie - umocniło niejeden związek. Dlaczego? Bo a to kobieta poczuła się pożądana, a to facet poczuł się zagrożony itp. Lekka zazdrość może też działać pozytywnie w drugą stronę. Jeśli zauważysz, że wokół Twojego ukochanego kręcą się nowe znajome, automatycznie bardziej się starasz - bardziej dbasz o siebie, jesteś dla niego milsza. Zazdrość, która nie ogranicza poczucia wolności partnera, ale motywuje do działania i pogłębiania relacji w związku to pozytywna zazdrość. Tej odmiany zazdrości raczej bać się nie trzeba. Problem pojawia się wtedy, gdy zazdrość się pogłębia, rozrasta, zaczyna sprawiać, że druga osoba w związku się dusi...
Zazdrosny facet - objawy, które powinny zaniepokoić

Jak zaczyna objawiać się taka zazdrość? Symptomy mogą być dość niewinne, ale bez wątpienia możesz wyczuć, że delikatne ukłucie zazdrości mogło przerodzić się w coś groźniejszego. 

Objawy rodzącej się chorobliwej zazdrości: 

- on nie szanuje Twojej prywatności: czyta Twoje smsy, maile, przegląda Twoje konwersacje na Facebooku,

- jest podejrzliwy, czepia się o każdą rozmowę z innym mężczyzną,

- potrafi być niemiły dlatego, bo rozmawiałaś z innym facetem,

- masz wrażenie, że nie do końca czuje się dobrze sam ze sobą.


Powyższe objawy, jeśli nie zostaną w porę zauważone i przepracowane, mogą z czasem przeistoczyć się w poważniejsze problemy związkowe, a nawet w chorobliwą, niebezpieczną zazdrość, przez którą Twój facet zechce Cię kontrolować na każdym kroku. Po czym poznać, że facet jest zazdrosny?

Jak wynika z wielu rozmów przeprowadzanych przez terapeutów ze swoimi pacjentami, których cechowała nadmierna zazdrość o swoją drugą połowę, zazdrość - ta chorobliwa, związana jest z patologiczną niepewnością i silnym brakiem akceptacji własnej osoby. Co więcej, na zewnątrz może wydawać się, że osoba jest pewna siebie, a nawet zarozumiała lub ma o sobie wysokie mniemanie, a w rzeczywistości, może chorobliwie obawiać się, że partner lub partnerka ją zostawi, bo nie jest dla tej drugiej osoby "wystarczająco dobra". 

To częsty przypadek mężczyzn w typie "macho", którzy swoje kompleksy i wewnętrzny lęk o to, że będą zostawieni lub zdradzeni ze względu na swoje wady i niedoskonałości, starają się za wszelką cenę podporządkować sobie partnerkę oraz śledzą jej każdy krok. Jeśli zatem zauważasz, że Twój facet rekompensuje sobie swoje niedowartościowanie rozkazywaniem Ci, nadmierną kontrolą, chęcią "rządzenia" Waszym życiem, to znak, że może on mieć poważne problemy z zazdrością, która prędzej czy później poważnie uprzykrzy Wam życie. 
Chora zazdrość faceta, czyli o tym, dlaczego powinnaś od niego uciekać

Niekontrolowana i nieleczona zazdrość może w konsekwencji przerodzić się w naprawdę przerażające formy. Nie raz słyszałyśmy już o przypadkach, gdy zazdrośni do granic możliwości faceci potrafili krzywdzić swoje kobiety, gdy te nie chciały już z nimi być, skądinąd właśnie przez ich patologiczne zachowanie. Z powodu zazdrości o daną osobę nieraz może dochodzić nawet do tragedii. 

Chorobliwa, nieleczona zazdrość potrafi zniszczyć najpiękniejszy związek, dlatego warto szczerze i na bieżąco rozmawiać o tym, co czujemy. Być może zazdrość uda się uleczyć zawczasu, zanim przerobi się w początek końca Waszej znajomości. 


zdjęcie: iStock
Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Poniedziałek 28.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×