Zażywasz leki przeciwbólowe? Uważaj! Możesz mieć problem z... empatią!

Czy wiedziałaś, że przyjmowanie leków zawierających paracetamol może zmniejszać Twoją empatię wobec innych?

lekiiii.jpg

Każdej z nas zdarza się połknąć tabletkę przeciwbólową- zwłaszcza o tej porze roku, kiedy jesteśmy narażone na przeziębienia. Okazuje się jednak, że czasem lepiej sięgnąć po naturalne sposoby. Naukowcy z Instytutu w Ochio przeprowadzili szczegółowe badania dotyczące skutków przyjmowania leków przeciwbólowych. Wyniki opublikowane na łamach pisma Social Cognitive Nauroscience dowodzą, że paracetamol silnie wpływa na odczuwanie przez nas... empatii.

 

Badaniom została poddana grupa studentów. W pierwszym eksperymencie część z nich otrzymała lekarstwo przeciwbólowe, natomiast drugiej grupie podano placebo. Następnie wszystkim wyświetlono film, na którym przedstawione było cierpienie człowieka. Okazuje się, że studenci, którzy zażyli paracetamol, oceniali ból bohatera filmu dużo łagodniej niż reszta grupy. Przeprowadzono także trzy inne eksperymenty na podstawie różnych filmów i za każdym razem teza naukowców potwierdzała się. Paracetamol zmniejsza zdolność do współodczuwania, zarówno jeśli chodzi o ból psychiczny, jak i fizyczny. Jak to możliwe?


Za wszystko odpowiedzialna jest budowa mózgu. Część mózgu, która odpowiada za ból, łączy się z częścią przechowującą emocje. Jak się okazuje, częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić nawet do trwałych zaburzeń w odczuwaniu emocji. Empatia to bardzo ważna zdolność, dzięki której możemy funkcjonować wśród ludzi. Dlatego następnym razem koniecznie zastanów się, zanim połkniesz kolejną tabletkę na ból głowy! 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 18.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×