Życie po gwałcie

Gwałt jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może spotkać kobietę. Nie ma znaczenia, czy sprawcą jest człowiek całkowicie obcy kobiecie, osoba znana tylko z widzenia, ktoś z najbliższych przyjaciół czy rodziny, czy partner (w większości przypadków sprawca nie jest osobą obcą) – nie zmienia to faktu, że ten rodzaj przemocy bardzo mocno uderza w całe dotychczasowe życie.

Zgwałcona kobieta

Naruszone zostaje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także intymność, seksualność, kobiecość. Zwykle kobiety, które przeżyły tego typu napad, boją się przebywać same w domu lub wychodzić po zmroku, unikają niektórych miejsc, mają trudności z zasypianiem i apetytem, ze skupieniem uwagi. Problemami charakterystycznymi dla ofiar gwałtu są problemy seksualne oraz poczucie winy, wstydu i zbrukania.

To bardzo ważne, a nie każdy jeszcze o tym wie – tuż po napadzie pierwsze kroki powinny być kierowane na najbliższy komisariat policji. Zwiększa to szanse na złapanie i ukaranie sprawcy, a przez to również uniemożliwienie mu popełniania kolejnych . Ważne, żeby zgłosić się na policję dokładnie w takim stanie, w jakim się jest. Przebranie się czy umycie zaciera wiele śladów, które mogą być kluczowe w sprawie.

Przesłuchanie zwykle nie jest przyjemne dla kobiety. W czasie składania zeznań, nie musi być jednak sama. Może towarzyszyć jej partner, rodzice, przyjaciółka, psycholog, adwokat lub inna wybrana osoba. Często czyjaś obecność dodaje sił. Szansa na wymierzenie sprawiedliwości może pomóc w odzyskaniu równowagi i poczucia bezpieczeństwa po tym, co się wydarzyło.

Na szczęście śledczy coraz rzadziej doszukują się winy w samej kobiecie. Przecież nawet gdyby kobieta spacerowała nago środkiem ulicy, nie daje to prawa żadnemu mężczyźnie żeby ją dotknąć, a co dopiero wykorzystać. Nie liczy się to, czy do gwałtu doszło na dyskotece, w parku, czy pracy, u ofiary czy u napastnika w domu. Bez znaczenia, czy kobieta wcześniej była na randce z tym mężczyzną czy nigdy wcześniej go nie widziała. Nie istotne, czy do przestępstwa doszło w dzień czy w nocy. Gwałt jest gwałtem jeśli do stosunku lub innej czynności seksualnej (na przykład seksu oralnego) doszło wbrew woli kobiety. Jest to przestępstwo bez względu na każde okoliczności.

Wiele kobiet oskarża się o sprowokowanie sprawcy. Trzeba jednak pamiętać, że aż w 75% przypadków sprawców nie pociąga zaspokojenie popędu seksualnego. Paradoksalnie dla wielu sam seks jest nieistotny. Podniecające jest dla nich poczucie władzy, siły i dominacji nad ofiarą.Dodał(a): Dorota Sędek , Środa 18.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×