36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Na tegorocznym festiwalu o nagrody w Konkursie Głównym walczy 12 filmów. W sekcji Panorama przedstawionych zostanie kolejnych 9 tytułów. We wszystkich sekcjach oraz podczas pokazów specjalnych w Gdyni obejrzed będzie można ponad 25 najnowszych polskich filmów pełnometrażowych.

JURY KONKURSU GŁÓWNEGO

O wyborze najlepszego polskiego filmu 36. FPFF zadecyduje dziewięcioosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem  Pawła Pawlikowskiego, reżysera i scenarzysty ("Last Resort", "Lato miłości", "The Woman in the Fifth") na stałe mieszkającego w Oksfordzie. Oprócz  Pawła Pawlikowskiego w jury Konkursu Głównego zasiądą: 
Ryszard Lenczewski – operator;
Ari Folman – reżyser i scenarzysta; 
Maja Ostaszewska – aktorka;
Mariusz Trelioski – reżyser operowy, filmowy i teatralny; 
Walter Kirn – pisarz, eseista, krytyk literacki;  
Leszek Możdżer – pianista i kompozytor; 
Robert McMinn  – wice prezes Lakeshore Entertainment, producent, specjalista od delelopmentu
scenariuszy i projektów;
Ludmilla Cvikova – selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, teoretyk filmu.


JURY KONKURSU MŁODEGO KINA

Drugim konkursem festiwalu jest Konkurs Młodego Kina, do którego filmy zgłaszali studenci i absolwenci szkół filmowych. Ich prace oceniad będzie jury w składzie:  

Paula Markovitch (przewodnicząca) – scenarzystka i reżyserka ("Jezioro Tahoe", "El Premio"), 
Paweł Sala – reżyser, scenarzysta, dramaturg ("Matka Teresa od kotów"), 
Paweł Borowski – reżyser i scenarzysta ("Zero"),
Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser i scenarzysta ("Krótka historia o miłości").

Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Współczesność spotyka się tu w dialogu z historią: nowe pokolenia filmowców konfrontują się z mistrzami, a nowe pokolenia krytyków reinterpretują klasykę polskiego kina.

Ale dziś, kiedy zmienia się krajobraz kina europejskiego, a wraz z nim widownia, festiwal w Gdyni powinien też pełnić funkcję edukacyjną: uczyć nas kina, przypominać klasykę, prezentować nasze filmy w kontekście dokonań innych twórców w tej części Europy. Spotkanie w Gdyni powinno być okazją nie tylko do wspólnego seansu, ale i wspólnej rozmowy.

Każdy, kto interesuje się kinem - nie tylko polskim, ale w ogóle kinem Europy Wschodniej - powinien tu być. Festiwal trwa od 6 do 11 czerwca.

Źródło: Mat. Prasowe


Dodał(a): Karolina Czaja , Czwartek 09.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Przegląd Nowego Kina Francuskiego

    Przegląd Nowego Kina Francuskiego.

    W kinie Muranów w Warszawie właśnie trwa przegląd nowego Kina Francuskiego organizowany przez Instytut Francuski i Gutek Film. Zobacz czego możesz się spodziewać! czytaj więcej

  • FestiwaLove stylizacje!

    FestiwaLove stylizacje!

    Wybierasz się w tym roku na festiwal? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że jest to wydarzenie nie tylko muzyczne. Na przestrzeni kilku lat i wzrostu popularności festiwali powstał nowy nurt w modzie… czytaj więcej