Dlaczego powinniśmy częściej czytać książki? Oto naukowe fakty, które Cię przekonają

Dziś coraz rzadziej sięgamy po książki. Okazuje się jednak, że to duży błąd. Jakie korzyści każdy z nas uzyskuje decydując się na lekturę? Zobacz co mówi na ten temat nauka.

czytanie książek.jpg

Dlaczego powinniśmy częściej czytać książki? Oto naukowe fakty, które Cię przekonają

Książki coraz rzadziej stają się naszą rozrywką i sposobem na dobre spędzenie wolnego czasu. Jednak oprócz korzyści jakimi jest przyjemność i relaks czytania, lektura może dostarczyć nam znacznie więcej. Oto kilka ważnych punktów, który zyskujemy czytając książki. Z pewnością przekonają was one do tego, by zdjąć z półki jedną z nich i zabrać się za czytanie.

Zobacz też: POCZYTAJ MI MAMO! 

Zmniejsza ryzyko Alzheimera 

Naukowcy potwierdzili, że regularne sięganie po lekturę pomaga w walce z ciężką chorobą jaką jest Alzheimer. Czytanie jest bowiem pewnym rodzajem treningu naszego mózgu, motywując go zarazem do lepszej pracy. Książki są bardzo dobrym stymulatorem dla naszego umysłu, dzięki któremu pozostanie on znacznie dłużej w dobrej formie.

 

Pomaga zasypiać

Jeśli macie czasem problemy ze snem, książka może się okazać idealnym rozwiązaniem. Coraz częściej przed snem korzystamy z telefonów, tabletów, czy laptopów, co znacznie obniża jakość naszego snu i często sprawia, że później ciężko nam zasnąć. Czytanie książki przed snem daje naszemu mózgowi czas na to, by wyciszyć się i uspokoić pobudzenie wywoływane przez elektroniczne urządzenia. To pomaga nie tylko zasnąć, ale także sprawić, że nasz sen będzie znacznie lepszy, dzięki czemu nie będziemy się budzić zmęczeni.

czytanie książek.jpg

Czytanie książek rozwija nas jak żadna inna dziedzina rozrywki

Uwrażliwia i uczy empatii

Od zawsze wiadomo, że czytanie uwrażliwia i uczy wczuwać się w bardzo różne sytuacje. Kiedy zgłębiamy losy bohaterów ulubionej powieści nie tylko wyobrażamy sobie dane sytuacje wizualnie, ale uczymy się współodczuwać z innymi. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie, który jest bardzo zabiegany i często skoncentrowany na jednostce. Empatia to sztuka, która coraz częściej zanika, a przecież wszyscy tak bardzo jej potrzebujemy. 

Zwiększa wydolność naszego mózgu

Tak jak wszystkie mięśnie i organy w naszym ciele, tak samo mózg potrzebuje tego, by dbać i zwiększać jego wydolność. Regularne czytanie dostarcza nie tylko wiedzy, ale także ćwiczy nasz mózg, poprawia kondycję naszych komórek mózgowych. Co więcej, badania pokazały, że regularne sięganie po lekturę pozwala opóźnić proces starzenia naszego mózgu. Dłużej możemy cieszyć się dobrą pamięcią, a ryzyko wystąpienia takich chorób jak demencja, czy wspomniany wcześniej Alzheimer zmniejsza się.

Zobacz też: LEKCJE MUZYKI PODNOSZĄ POZIOM INTELIGENCJI 

Zwiększa naszą inteligencję

Tak, czytanie może sprawić, że nasze IQ wzrośnie. Z książek można się naprawdę wiele dowiedzieć, czasem mimowolnie. Co więcej, oczywiście każdy wie, że czytanie poszerza nasze słownictwo, ale już nie każdy jest świadomy tego, że naukowcy udowodnili, iż bogaty zasób słów sprawia, że znacznie lepiej wypada się w różnego rodzaju testach, między innymi w teście na inteligencję. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 25.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Kasandra31
Mnie do czytania książek na pewno nie trzeba przekonywać. Co więcej, często odwiedzam takie miejsca jak księgarnia internetowa Aros http://aros.pl/ i znajduję tam prawdziwe literackie perełki. Co więcej w księgarni tej można znaleźć tanie książki i podręczniki, a ilość tytułów jest ogromna. W związku z tym na pewno każdy znajdzie odpowiednią propozycję dla siebie.
Dodano: 2016-09-21 21:02:46 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×