Film "Ida" zdobył Europejskie Nagrody Filmowe!

Europejskie Oscary są przyznawane od 1988 roku. Sprawdźcie w jakich kategoriach te wyróżnienia przypadły polskiej produkcji.

Film "Ida" zdobył Europejską Nagrodę Filmową!

Film "Ida" zdobył Europejską Nagrodę Filmową!


Nagrody są przyznawane w kilkunastu kategoriach, a o ich laureatach decyduje Europejska Akademia Filmowa, która mieści się w Berlinie.

W tym roku do "Europejskich Oscarów" została nominowana "Ida", którą finalnie okrzyknięto najlepszym filmem 2014 roku. Zdobyła nagrody także za: scenariusz (Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz), reżyserię (Paweł Pawlikowski), zdjęcia (Łukasz Żal i Ryszard Lenczewsk) oraz nagrodę publiczności. Na statuetkę miały szansę również aktorki, odtwórczynie głównych ról: Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska.

"Ida" jest koprodukcją polsko-duńską, której zdjęcia były realizowane m.in. w Łodzi. Akcja rozgrywa się na początku lat 60. dwudziestego wieku. Opowiada ona o losach Anny, która była sierotą wychowaną w zakonie, a w momencie kiedy ją poznajemy, jest nowicjuszką. Kiedy przychodzi czas jej ślubów, poznaje swoją krewną, która przybliża jej, jak doszło do tego, że została sierotą. Okazuje się, że Anna tak naprawdę ma żydowskie pochodzenie, a jej rodzice zostali zamordowani podczas wojny. Po poznaniu prawdy przyszła zakonnica przechodzi prawdziwą próbę wiary. Konfrontacja z przeszłością staje się dla Anny próbą wiary.

Film jest także nominowany do Oscara i Złotych Globów. Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: YouTubeDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Sobota 13.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×