Poznaj... najpopularniejszą złodziejkę diamentów na świecie

Podczas kariery złodziejki jej ręce sięgnęły po biżuterię wartą dwadzieścia milionów dolarów. Wielokrotnie ścigana i aresztowana, łącznie odbyła karę zaledwie 5 lat więzienia. Do dzisiaj uznawana za legendę, swoją nietuzinkową osobowością skradła niejedno serce na całym świecie.

nowe doris.jpg

Nazywa się Doris Payne i przyszła na świat w 1930 roku w Zachodniej Virginii, zatem jej dzieciństwo przypadło na okres segregacji rasowej. Ta niesamowita kariera trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, a wszystko zaczęło się, kiedy w wieku 23 lat ukradła pierwszy diament o wartości 22 tysięcy dolarów. Jak sama twierdzi, swój talent odkryła zupełnie przez przypadek. Pierwsze kradzieże usprawiedliwiała chęcią oswobodzenia matki z toksycznego związku z agresywnym partnerem.

Później jednak wystawne życie zaczęło sprawiać jej przyjemność. Zawsze elegancko ubrana i piękna. Oczarowanie osoby stojącej za ladą nigdy nie stanowiło dla niej problemu. Wesoło zagadując, przeglądała i przymierzała pierścionki, zwlekając z ostatecznym wyborem, do momentu wsunięcia jednego z nich do kieszeni. Wcielała się w rolę bogatych kobiet, szukających pierścionków z diamentami. Wyspecjalizowała się do tego stopnia, że aby łatwiej było jej dokonać kradzieży, zatrudniała kobiety, które udawały gosposie lub osobiste pielęgniarki. Doris Payne posiadała ponad trzydzieści różnych tożsamości.

Kiedy dekadę temu odsiadywała wyrok w więzieniu, przyrzekła, że nigdy więcej nie dopuści się kradzieży klejnotów. Zwolniono ją z odbywania kary z powodu przeludnienia więzienia, ale w 2015 roku w wieku 85 lat, ponownie ukradła kolczyki warte 690 dolarów. Powiedziała wtedy: "Nie żałuję kradzieży biżuterii, żałuję jedynie tego, że mnie złapano".

Jej niebanalną historię uwieczniono na filmie dokumentalnym „The life of crime Doris Payne”. Kiedy opowiada o swoim życiu, z pozoru emanuje delikatnością starszej kobiety. Jej siwe, zaczesane włosy w połączeniu z cichym i spokojnym głosem nie wskazują, że mamy do czynienia z legendarną złodziejką. Pytana o skradzioną biżuterię, w elegancki sposób unika jednoznacznej odpowiedzi, jednak z rumieńcem na policzku otwarcie przyznaje się, że przez całe życie była złodziejką, ponieważ „to prostsze niż cokolwiek innego na świecie”.

Zdjęcie: Youtube


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 26.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×