Fryzjer królów - biografia Antoine’a Cierplikowskiego

"Monsieur Antoine" Huberta Demory’ego to pasjonująca historia polskiego stylisty, syna ubogiego szewca, który 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata. Czesał koronowane głowy, największe gwiazdy: Dietrich, Garbo, Bardot.

Fryzjer królów - biografia Antoine’a Cierplikowskiego
Fryzjer królów - biografia Antoine’a Cierplikowskiego


Autorem książki jest Hubert Demory, francuski historyk i wiceprezes Towarzystwa Historycznego Auteuil i Passy. Zaczął pisać, zaintrygowany odkryciem, że w jednym z grobowców małego paryskiego cmentarza Passy spoczywa prawa dłoń mistrza Antoine’a. Historia tej „relikwii” jest klamrą spinającą biografię.

Demory, opisuje nieznane wątki z życia Cierplikowskiego, kreśli precyzyjny portret „króla fryzjerów i fryzjera królów”. A także rozprawia się z jego skłonnością do konfabulacji, weryfikuje nieścisłości, które pojawiły się we wspomnieniach mistrza. Francuski badacz opisuje kolejne etapy życia Antoine’a, od dzieciństwa w Sieradzu i pierwszych praktyk w zakładzie wuja, przez spektakularne sukcesy w Paryżu i Hollywood, po ostatnie lata spędzone w ojczyźnie.

Badania zajęły autorowi dwa lata. Dotarł do zapisków osób, które znały Cierplikowskiego i archiwalnych wywiadów, przestudiował pamiętniki Antoine’a. Powstała więc pełna detali, skrząca od anegdot opowieść. Jej dodatkowym walorem jest ekskluzywne, bogato ilustrowane wydanie.

Premiera poświęconej mu książki będzie wydarzeniem specjalnym piątej edycji Sieradz Open Hair Festival, który rozpocznie się 19 lipca.

Źródło: Mat. prasoweDodał(a): Karolina Pawłowska , Środa 10.07.2013 (aktualizacja: 2013-07-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×