"Głowobójcy" T. Kołodziejczak

Wszechświat podbity i sterowany przez Sieć Mózgów. Uniwersum wstrząsane planetarnymi wojnami cyborgów i kosmicznymi bitwami rozgrywanymi w milisekundach. Imperium ludzi kreujących nowe światy i nowe życia.

Głowobójcy T. KołodziejczakW istocie "Głowobójcy" to zmodyfikowana antologia opowiadań Tomasza pt. "Wróce do ciebie kacie". Ze zbioru usunęliśmy opowiadania nie związane z Dominium Solarnym. Ostatecznie na zbór składa się:

  • 4 teksty ze zbioru "Wrócę do ciebie kacie" (Wrócę do ciebie kacie, Głowobójcy, Lotniarz, Nocny koncert)
  • Opowiadanie z antologii "13 kotów" (Dotyk pamięci)
  • Opowiadanie z legendarnego miesięcznika Magia i Miecz (Nocni żeńcy) - nigdy nie publikowane książkowo
  • Gra paragrafowa Rzeźbiarze pierścieni


Podsumowując esencja koncepcji świata Kołodziejczaka.

Dziwne kulty, których wyznawcy przemierzają wirtualne rzeczywistości, modyfikują ciała i zaprzedają umysły religiom Obcych ras. Sekty skupiające postludzi łaknących ekstremalnych doznań - dryfujących w martwe peryferia kosmosu, nurkujących w obłoki gazowych olbrzymów i rzeźbiących pierścienie planet. Klany uciekające od wszechobecnej techniki, poszukujące nowych wyznań i nowej mistyki. Tu człowieczeństwo jest miarą technologicznego zatracenia.

Opowiadania są utrzymane w nieco innej stylistyce niż wspominane wyżej "Kolory...", czy "Schwytany..." . Jak zauważa recenzent Poltera:

- Kołodziejczak skupia się przede wszystkim na eksplorowaniu granic ludzkiej ingerencji technicznej w naturę (wszczepy, terraformowanie planet) oraz na skutkach społecznych, jakie przemiany te za sobą niosą. Kolejną cechą, która odróżnia książkę od Kolorów i Schwytanego jest spora doza ironii i cynicznej przewrotności. -

Dominium solarne to pewna marka, jakość koncepcji została potwierdzona nagrodą Zajdla dla "Kolorów sztandarów" i nominacją dla "Schwytanego". To także świat opisany z perspektywy, która skłania do własnych przemyśleń

Niemożliwe wypadło już ze słownika. Sprawdź jaka przyszłość jest nam pisana i postaraj się nie stracić głowy...

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Źródło: Mat. prasoweDodał(a): Karolina Czaja , Piątek 08.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
marzanna123512
fajna książka
Dodano: 2011-08-12 14:11:48 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×