"Gra o tron" George R. R. Martin

"Gra o tron" to pierwszy tom cyklu "Pieśń lodu i ognia" i liczy aż 844 strony. Jednak dla osób, które rozpoczną swoją przygodę w świecie Martina to zdecydowanie za mało. Dlatego cieszy, że przed czytelnikami jeszcze trzy tomy, już wydane, i kolejne trzy w przygotowaniu.

Gra o tron George R. R. MartinW Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.

Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam.

Tron objął Robert – najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

W powieści uderza ogromna ilość bohaterów i tak naprawdę trudno określić, który mógłby być tym głównym. Widzimy przede wszystkim, że zima i wojna, które nadciągają wymienią stare pokolenie na nowe i to właśnie młodzi będą zapewne siłą napędową całej sagi. Martin nie idzie na łatwiznę. Zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji, a pewni możemy być jedynie tego, że żaden z bohaterów nie może czuć się bezpieczny.

W przeciwieństwie do innych powieści fantasy, niewiele tu magii i dziwnych stworzeń. Jednak między wierszami możemy odczytać, że w następnych częściach będzie jej o wiele więcej i będzie mieć ogromne znaczenie dla bohaterów i ich losów.

Serial HBO, który powstał w oparciu o "Grę o tron" jest o dziwo świetnym odzwierciedleniem całej powieści, więc może być idealnym wyjściem dla osób, których przeraża grubość książki. Jednak przed kolejnym sezonem, dobrze przeczytać tą historię na papierze i utrwalić sobie wszystkie wątki. Łatwiej będzie dostrzegać delikatne przesłanki przyszłości bohaterów, które pojawiają się między wierszami.

Foto: Mat. prasowe
Tekst: Karolina Czaja, Mat. prasowe
Źródło: MilionKobiet.pl


Dodał(a): Karolina Czaja , Wtorek 05.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×