Jaki odkurzacz wybrać do małego mieszkania?

A możliwości jest naprawdę wiele!

mk gl.jpg

Sprawa jest prosta: potrzebujesz kupić dobry, niezawodny odkurzacz do niewielkiego mieszkania. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy musisz zdecydować nie tylko o wielkości urządzenia (co tylko pozornie wydaje się łatwe), ale także o tym, jak chcesz go wykorzystywać - do zbierania drobnych zanieczyszczeń, a może też do odkurzania sierści zwierząt? Okazuje się, że w obu przypadkach idealnie sprawdzają się odkurzacze cyklonowe.

Po co nam odkurzacz?


Wbrew pozorom jest to bardzo ważne pytanie, bowiem od jego funkcjonalności będzie zależało, na jaki model trzeba się zdecydować. W zależności od tego, czy odkurzacz ma być użytkowany codziennie na większych powierzchniach, czy bardzo rzadko na małych przestrzeniach, należy skupić się na wyborze odpowiedniego modelu. Rynek sprzętu AGD oferuje kilka rodzajów odkurzaczy:

123.png


Na który model najlepiej się zdecydować? Biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne oraz zdrowotne, najlepiej wypada odkurzacz bezworkowy (cyklonowy), ponieważ posiada specjalne filtry przeciwalergiczne oraz nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych z kupowaniem papierowych worków. Nie trzeba pamiętać też o wymianie worka, moc ssania pozostaje nieustannie na takim samym poziomie, a filtry chronią nas przed roztoczami i alergenami. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób z uczuleniami i dla rodzin z małymi dziećmi. Trzeba tylko systematycznie opróżniać i myć pojemnik na zanieczyszczenia.

odkurzacze-bezworkowe.jpg


Na co zwrócić uwagę?

Trzy elementy: moc, wydajność oraz typ filtra. Im większa wydajność silnika (liczona w watach, np. 2200W), tym prawdopodobnie większa moc ssania i lepszego zbierania nie tylko drobnych zanieczyszczeń, ale przede wszystkim roztoczy i alergenów. Jednakże nie wolno bezwzględnie utożsamiać siły z mocą silnika, ponieważ siłę ciągu oblicza się litrach na sekundę (l/s) i może się zdarzyć, że odkurzacz o mocy 1600W będzie miał lepszy ciąg niż model 2200W. Jeśli nie masz w domu zwierząt i dywanów, to nie musisz się decydować na ten z największą mocą ssania. Dobrze, aby urządzenie posiadało możliwość jej regulacji.

Drugim czynnikiem jest poziom hałasu. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Najcichsze modele odkurzaczy emitują dźwięk na poziomie 56 decybeli, najwyższe... cóż, wystarczy włączyć jakiś stary odkurzacz i samemu się przekonać. Długość przewodu i waga urządzenia są również ważnymi elementami przy wyborze konkretnego modelu, jednak decydującym czynnikiem powinien być fabrycznie zamontowany filtr. Chociaż dyrektywy Unii Europejskiej nakazują, aby każde urządzenie było wyposażone w filtr H12 (HEPA), to jednak lepiej wybrać model z lepszymi filtrami, tzn. H13 do H17. Dla przypomnienia - przed ostatecznym kupnem danego modelu należy przeczytać warunki gwarancji oraz naprawy w razie wystąpienia jakiś trudności w trakcie eksploatacji urządzenia (jak chociażby odkrycie wady fabrycznej).

A co dla miłośników zwierząt i alergików?

W małym mieszkaniu najlepiej sprawdzi się średniej wielkości i klasy urządzenie. W przypadku posiadania zwierząt warto mieć na uwadze, aby podczas wyboru odkurzacz wziąć ten, którego wyrzut gorącego powietrza jest dodatkowo filtrowany. Pozwoli to uniknąć ponownego rozproszenia sierści po całym mieszkaniu. Jeśli w mieszkaniu znajdują się małe dzieci lub wrażliwe osoby, to trzeba wówczas kupić odkurzacz bez gwałtownego wydmuchu powietrza (na przykład odkurzacz cyklonowy kompaktowy marki Rowenta). Wszelkie zanieczyszczenia i alergeny pozostają w środku urządzenia, należy jednak wtedy szczególnie uważać podczas opróżniania pojemnika.

Źródło: artykuł przy udziale marki Rowenta


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Piątek 27.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
ja mam od jakiegoś czasu roombę 695 i jestem bardzo zadowolona. wcześniej miałam te małe zwykłe odkurzacze, takie stojące też i zajmowały miejsce, nie miałam czasu na sprzątanie itp. a z teraz mam spokój ze sprzątaniem, a stację dokującą mam w kącie pobok komody i jest idealnie
Dodano: 2018-04-03 09:38:04 Zgłoś nadużycie