Jazz Od Nowa

W środowy wieczór, 22 lutego rozpoczyna się 12. edycja Jazz Od Nova Festival. Podczas czterodniowej imprezy zagrają między innymi Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Anthymos Apostolis, Etienne Mbappe czy współpracownik Whitney Houston - Michael Patches Stewart. Podczas tej to najbardziej "międzynarodowej" edycja w historii toruńskiego festiwalu zaprezentują się muzycy z 11 krajów na 4 kontynentach.

jazz.jpg

Ideą naczelną festiwalu, organizowanego w legendarnym klubie studenckim Od Nowa, pozostaje bez zmian chęć łączenia jazzowej klasyki z jazzowym eksperymentem. W Klubie, pamiętającym występy Komedy, gra się jazz od 50 lat. Twórcą i motorem festiwalu jest Maurycy Męczykalski, szef Od Nowy. - Od początku postanowiłem wystartować z takim właśnie, bardzo konkretnym profilem: klasyka plus eksperyment - mówi Maurycy. Od dwunastu lat festiwal bezbłędnie balansuje pomiędzy klasykami i awangardzistami dla wszystkich przygotowując wybuchową dawkę "ich jazzu".

W tym roku na toruńskiej scenie pojawi się tylko jeden zespół pochodzący w całości z jednego kraju - warszawski Jazz City Choir. Pozostali goście zagrają w wielonarodowych konstelacjach: Henryk Miśkiewicz Full Drive 3 z trębaczem z USA Michaelem Patchesem Stewartem, Mikołaj Trzaska wystąpi z brytyjską sekcją pod szyldem Riverloam Trio, kwintet Piotra Wojtasika objawi się  w składzie polsko-węgiersko-niemiecko-amerykańskim, a kwartet Tomasza Stańki – w obsadzie polsko-fińskiej. Wywodzący się ze środowiska poznańskiego "młody lew" klarnetu Wacław Zimpel zaprezentuje się w towarzystwie austriackiego perkusisty Wolfganga Reisingera, a dopełnieniem polskiego tria Antymosa Apostolisa będzie kameruński wirtuoz gitary basowej Etienne Mbappe. Najbardziej egzotycznie przedstawia się skład The Brag Pack, obejmujący muzyków z Węgier, Niemiec, Holandii i Indonezji.

12. edycji towarzyszy wystawa fotografii "Jazzowe Impresje" w klubowej Galerii 011.

Szczegóły programu festiwalu: www.jazz.odnowa.pl.

Koncerty festiwalowe odbywają się co wieczór, zawsze o 20.00 na scenie Od Nowy w toruńskim miasteczku akademickim.

Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

"Pomiędzy światami"

"Zupa musi być"

"Światła września"


Dodał(a): Karolina Czaja , Środa 22.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • FestiwaLove stylizacje!

    FestiwaLove stylizacje!

    Wybierasz się w tym roku na festiwal? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że jest to wydarzenie nie tylko muzyczne. Na przestrzeni kilku lat i wzrostu popularności festiwali powstał nowy nurt w modzie… czytaj więcej

  • Diana Krall znów w Polsce!

    Diana Krall

    16 listopada podczas wrocławskiego Ethno Jazz Festival zaśpiewa jedna z najbardziej popularnych i szanowanych wokalistek jazzowych, Diana Krall. Jej poprzednia płyta Quiet Nights odniosła wielki… czytaj więcej