"Kamienna Ćma"

"Kamienna Ćma" to surrealistyczna opowieść o złożoności ludzkiego umysłu, jego przyrodzonych talentach, słabościach i przekleństwach. Książka zrywa z gatunkowymi czy formalnymi ograniczeniami i z postmodernistyczną swobodą łączy w sobie oniryczne wizje, precyzyjną konstrukcję literacką i awangardowe podejście do formy.

Kamienna ĆmaW szarej wieży na pustkowiu mieszka Beddeos, człowiek, który nie wie, jak się tam znalazł, i nie pamięta, co robił i kim był, zanim trafił do tego miejsca. Wraz z Tyfonem, mechanicznym pomocnikiem, próbuje przeżyć w tych niegościnnych stronach i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednakże splot dziwnych wydarzeń i spotkań z niezwykłymi istotami sprawi, że tajemnice powoli same zaczną się wyjaśniać. Ale czy Beddeos rzeczywiście jest gotów zmierzyć się ze swoją przeszłością i z tym, co kryje się głębiej, w bezdennej otchłani umysłu – prawdą o jego człowieczeństwie i świecie, w którym żyje?

Informacja o książce:

"Kamienna Ćma" to pierwsze dzieło, które powstało zgodnie z wytycznymi autorskiej koncepcji Lopterus Press. Zakłada ona, że książka jest artefaktem przemawiającym do czytelnika nie tylko treścią, ale także wyglądem, czcionką, ilustracjami i innymi zabiegami formalnymi, które nie mają pełnić funkcji ozdobników, lecz powinny być integralną częścią wypowiedzi i pogłębiać przekaz.

W przypadku "Kamiennej Ćmy" idea Lopterus Press przybrała kształt książki w książce, gdyż powieść zawiera w sobie ilustrowaną bajkę dla dzieci, niezbędną do zrozumienia związków głównego bohatera z otaczającą go rzeczywistością. Inne elementy składowe, takie jak układ powieści, a zwłaszcza kształt i podział dialogów oraz zróżnicowanie czcionek, pomagają odzwierciedlić sposób, w jaki kształtuje się percepcja Beddeosa.

O autorze:

Paweł Matuszek (1972) pisarz, krytyk literacki, redaktor, wielbiciel dziwnych książek i ekscentrycznych pisarzy. Przez cztery lata redaktor naczelny "Nowej Fantastyki", a obecnie redaktor naczelny kwartalnika "Fantasy&Science Fiction", polskiej edycji amerykańskiego miesięcznika. Autor kilku pokręconych opowiadań. Nieuleczalny fanatyk gier wideo. Mieszka w Warszawie z żoną i synem. "Kamienna Ćma" to jego powieściowy debiut.

Źródło: Mat. prasowe


Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 11.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×