"Moje życie z Saddamem"

Fascynująca i przerażająca opowieść kochanki Saddama Husajna o skomplikowanym i pełnym pasji związku z dyktatorem.

Moje życie z SaddamemBohaterka książki - Parisoula Lampsos po raz pierwszy spotkała Saddama Husajna wkrótce po swoich szesnastych urodzinach. Nazywana z racji urody "Księżniczką Bagdadu", była jedyną córką w zamożnej rodzinie greckiej zamieszkałej w Bagdadzie. Saddam Husajn miał wówczas trzydzieści kilka lat i był wpływową postacią rosnącej w siłę partii Baas.


Zaiskrzyło między nimi od razu i los Parisouli został przypieczętowany. Ten skomplikowany i pełen pasji związek trwał, pomimo długich przerw, ponad trzydzieści lat.  Pisarka i dziennikarka Lena Katarina Swanberg odbyła serię rozmów z Parisoulą Lampsos, po czym spisała jej dramatyczną historię o życiu w cieniu wzbudzającego postrach dyktatora.


Każda rodzina w Iraku ma bolesne wspomnienia z okresu rządów Saddama Husajna. Mąż, którego stracono, synowie, którzy zginęli na wojnie, córki, które zniknęły bez śladu. W życiu każdego zdarzyło się coś, co wspomina ze zgrozą. Za każdym razem, gdy rozlegało się pukanie do drzwi, człowieka ogarniał strach. Kto to? Kogo zabiorą tym razem? Winny czy nie ? to nie miało znaczenia. Nie było sensu pytać o powód. By zrozumieć moje opowiadanie, trzeba zrozumieć tę rzeczywistość. Saddam Husajn był człowiekiem, który nie cofnął się przed wymordowaniem własnej rodziny. Dlaczego miałby oszczędzić mnie?


"Kuchnia była pusta. W domu panował dziwny spokój i cisza. Czułam, jak narasta we mnie lęk. Coś się działo. Coś bardzo niedobrego. Kiedy weszłam do pokoju, zobaczyłam przyboczną straż Udaya. W rogu pokoju zebrali służbę i moje dzieci. Pamiętam ich przerażone spojrzenia. Stałam tak, trzymając torby z zakupami. Kiedy żołnierze mnie zobaczyli, zabronili dzieciom i służbie się ruszać. Mnie zabrali do salonu. Byli postawni i silni. Starannie zamknęli za sobą drzwi i powiedzieli mi, żebym nie brała tego do siebie".


"Potem nic już nie mówili, wyciągnęli tylko elektryczne pałki i zaczęli mnie bić. Myślałam, że nie przeżyję. Bolał mnie każdy skrawek ciała, czy jednak można znaleźć słowa, żeby to opisać? Po chwili leżałam na podłodze. Nie przestawali bić. Może kontynuowali jeszcze po tym, jak straciłam świadomość? Tego nie wiem".

Lena Katarina Swanberg, dziennikarka i pisarka, autorka wielu głośnych biografii, m.in. "Sorgfågel – Annika Östberg berättar sitt liv", "Hedersmordet på Pela", "Klockan 10.31 på morgonen" i Khao Lak" oraz "När kalla nätter plågar mig med minnen av hur det var".
Dodał(a): Redakcja , Wtorek 19.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×