Mozil, Urbaniak, Mazolewski w przedwojennych szlagierach

Projekt “Kino Mocne” to współczesna interpretacja największych przedwojennych szlagierów polskiego kina.

Mozil, Urbaniak, Mazolewski w przedwojennych szlagierach

Kto nie zna takich szlagierów, jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą” w brawurowym wykonaniu Eugeniusza Bodo czy „Nie kochać w taką noc to grzech”, którą Aleksander Żabczyński śpiewał z Lodą Niemirzanką? Mijają lata, a melodie stworzone przez Henryka Warsa, Władysława Szpilmana czy Zygmunta Wiehlera wciąż wpadają w ucho.

Zobaczcie także: Avicii wystąpi na festiwalu Music Power Explosion!

Teksty do przedwojennych piosenek pisali wówczas najlepsi: Emanuel Szlechter, Ludwik Starski, Jerzy Jurandot, Hanka Ordonówna czy Henryk Herold Szpilman, a genialne piosenki w kolejnych przebojach filmowych wyśpiewywali choćby Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna czy Hanna Brzezińska.

Projekt „Kino Mocne” łączy historię i współczesne spojrzenie na muzykę. Podkreśla pełną swobodę twórczą i dojrzałość interpretacji znakomitych wykonawców biorących udział w nagraniach pod wodzą Dariusza Makaruka, takich jak Czesław Mozil, Michał Urbaniak, Wojtek Mazolewski, Michael Patches Stewart, Tomek Lipiński, Robert Brylewski, Asja Czajkowska, Magda Dąbrowska.

Makaruk zachowując motywy źródłowe kompozycji, w produkcji "Kino Mocne" improwizuje z dźwiękami w sposób absolutnie abstrakcyjny. Dzięki czemu współczesność przeplata się z tradycyjnym brzemieniem przedwojennych kompozytorów.  


Piosenki z płyty „Kino Mocne” znane są z filmów: „Piętro wyżej” (1937 r.), „Paweł i Gaweł” (1938 r.), „Ada! To nie wypada” (1938 r.), „Pani minister tańczy” (1937 r.) i „Wrzos” (1938 r.). Oryginalne, bogate w emocje, pełne humoru i hedonistycznej radości, wciąż zachwycają i są inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków.

Zobaczcie, jak się zapowiada ten projekt:

Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowe
Foto: Mat. prasowe/ Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 12.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×