Muzyka z silnika- Smolik dla Top Gear!

Dźwięki samochodów najlepszą muzyką dla polskich fanów Top Gear!

mk.jpg

Czy "Top Gear" jest dobrym źródłem wiedzy o motoryzacji?

Zapaleńcy nie znajdą w nim technologicznych niuansów, ale to zawsze można sprawdzić w prasie, albo internecie. W Top Gear dostajemy coś lepszego od technikaliów – emocje. Dzięki temu programowi możemy przez chwilę być wkonkretnym samochodzie, tak naprawdę w nim nie będąc. Widz jest w akcji i wchodzi w nią na maksa. I właśnie za to lubię ten program.

Kierowałeś się opiniami prowadzących, kupując samochód?

(śmiech) Kierowałem się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jestem głową rodziny, w związku z tym potrzebuję auta funkcjonalnego: bezpiecznego, wysokiego i – oczywiście – z pojemnym bagażnikiem. Innymi słowy vana.

Ale masz też auto niskie, z małym bagażnikiem I kompletnie nierodzinne…

Maserati 4200 GT Spyder, rocznik 2002, ale ostatnio głównie stoi w garażu. Rzadko udaje mi się wyrwać na samotną przejażdżkę – tylko ja i on. To taka moja mała męska przyjemność…

JW1_3096.jpg

Powiedziałeś, czego oczekujesz od auta rodzinnego. Jaki być według ciebie samochód dla mężczyzny?

Głośny, szybki, twardy, skonsolidowany z kierowcą, wyzwalający emocje. Maseratii je wyzwala. Firma szczyci się dźwiękiem silnika. Na swojej stronie internetowej zamieściła nawet empertójki. Lubisz słuchać swojego?To nie jest supercar i jego silnik wcale tak bardzo nie ryczy. Zresztą on dobrze brzmi tylko w ciepłe dni. Wiosną albo jesienią zdecydowanie traci rezon.

Jaki będzie utwór?

To będzie elektroniczna kompozycja, w stylu teasera, który przygotowałem już dla Top Gear, a którego można obecnie posłuchać w sieci. Jak się to rozwinie? Tego jeszcze nie wiem. Widzowie Top Geara wciąż przysyłają swoje samochodowe nagrania: pomruki silników, trzaśnięcia drzwiami, kliknięcia kierunkowskazów, szczęk rzucanych na ziemię narzędzi.

Myślisz, że stanie się hymnem kierowców, przy którym będą sobie chłodzić łokcie?

Skłamałbym, gdybym powiedział, że bym tego nie chciał (śmiech). Ale mam pełną świadomość, że jako kompozycja instrumentalna będzie mieć mniejszą siłę rażenia niż „regularna” piosenka.

To nie jedyna kompozycja, nad którą teraz pracujesz?

Nie. Równolegle jestem zaangażowany wprojekt dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Co roku w okolicach rocznicy wybuchu powstania organizowany jest koncert. W tym roku zwrócono się do mnie z propozycją przygotowania koncept albumu i specjalnego występu Razem ze mną wystąpią m.in. Natalia Grosiak i raper Miuosh.

Choć zaprosiłeś do współpracy swoich dobrych znajomych, to jednak nie będzie zwyczajny koncert Smolika?

Fakt, to nietypowa forma – rodzaj widowiska literacko-muzycznego. Jego treścią będą powojenne losy powstańców. Bazą są wywiady, które znajdują się w archiwum Muzeum. Spośród setek, wybrałem cztery – wydaje mi się – najciekawsze i najbardziej reprezentatywne. W efekcie powstaną bardzo osobiste, chwytające za serce opowieści, np. o kochankach, których rozdzieliła historia, a którzy po kilkudziesięciu latach wracają do siebie. Ale najpierw muszę skończyć kompozycję dla "Top Gear", której premiera odbędzie się jeszcze w czerwcu.


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 15.06.2016 (aktualizacja: 2016-07-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×