Nagroda Literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego!

Laureatem 18. edycji Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski. Jego biograficzna książka "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" zdobyła w tym roku szczególne uznanie jury.

Nagroda Literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego!

Nagroda Literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego!


Książka "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" to spowiedź rewolucjonisty, subiektywny obraz rzeczywistości przełomu, jaki zaistniał po wydarzeniach 1989 roku. Autor dokonuje również rachunku sumienia, w którym przyznaje "popełnialiśmy błędy, a rewolucje się nie udają.". Autor z pełną świadomością rysuje nam obraz historii Polski z perspektywy pokolenia, które formowało obecny stan rzeczy. "Należę do pokolenia i środowiska, które nie może się wyprzeć odpowiedzialności za obecny kształt Rzeczpospolitej" - wyznaje Modzelewski.

Autor zapytany o to kiedy zdał sobie sprawę z wagi słowa pisanego, odpowiedział "Zrozumiałem, że pisanie to poważna sprawa, gdy po raz pierwszy za pisanie (wówczas wspólne z Jackiem Kuroniem) zostałem skazany na karę więzienia." Po latach w kwestionariuszu przeprowadzonym przez "Gazetę Wyborczą" wyznał także, że nie przepada za tym co wówczas napisał.

W gronie tegorocznych finalistów Nagrody Nike znaleźli się: Jerzy Pilch ("Wiele demonów"), Marcin Świetlicki ("Jeden"), Brygida Helbig ("Niebko"), Patrycja Pustkowiak ("Nocne zwierzęta") i Szymon Słomczyński ("Nadjeżdża"). Czytelnicy Gazety Wyborczej zadecydowali iż wyróżnienie specjalne otrzyma Ignacy Karpowicz za książkę "Ości".Nagroda Literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego!

Nagroda Literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego!

 


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: KAPiF/Mat. prasowe


Dodał(a): Marietta Przybyłek , Poniedziałek 06.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×