Najciekawsze miejsca w Meksyku!

Słoneczne plaże Acapulco, ogrom Mexico City, dawne budowle Majów – z tymi atrakcjami większość turystów kojarzy Meksyk. Z czego jeszcze słynie kraj Azteków?

meksyk.jpg

Niebieski dom Fridy


Muzeum Fridy Kahlo w dzielnicy Coyoacán to miejsce tajemnicze i klimatyczne. Pomalowane na niebiesko ściany, bujna roślinność na patio i wnętrza wypełnione sztuką wybitnej meksykanki zachęcają do zwiedzania nie tylko fanów malarstwa. Życie Fridy naznaczone było cierpienie, talentem, walką i to wszystko można odnaleźć w „Niebieskim Domu”. Muzeum nie jest duże, za to każdy jego skrawek pozwala wyobrazić sobie malarkę, jej styl i źródła inspiracji. W domu można obejrzeć ludowe stroje, obrazy, listy, przedmioty codziennego użytku, a także dzieła męża Fridy – Diego Riviery.

Cenoty

Spektakularne naturalne studnie wyrzeźbione w wapiennym podłożu to formy krajobrazu typowe dla półwyspu Jukatan. W Meksyku można znaleźć ok. 3000 cenotów, które stanowią nie tylko walor przyrodniczy, ale też kulturowy. Majowie wierzyli, że krasowe studnie prowadzą w zaświaty i są miejscem kultu boga deszczu. Znaleziska archeologiczne dowiodły, że składali też w nich ofiary z ludzi. Przejrzysta woda i niesamowite formy skalne przyciągają tu zarówno doświadczonych jak i początkujących nurków. Ci, którzy obawiają się głębin mogą podziwiać zbiorniki z lądu lub skorzystać z kąpieli. Jednym z ciekawszych cenotów jest Angelita, położona wśród bujnej roślinności dżungli.

meksyk-cenote.jpg

Dom muszla

Może się wydawać, że to domek z bajki, jednak w Nautilus (bo tak się nazywa) mieszka meksykańska rodzina z dziećmi. Ta budowla, zainspirowana muszlą ślimaka, została zaprojektowana przez Javiera Senosiaina, zainspirowanego sztuką Gaudiego. Artysta stworzył też domy w kształcie kwiatu, mitologicznego potwora i rekina. W prawdzie budynki nie są przeznaczone do zwiedzania, jednak warto zobaczyć je chociaż z zewnątrz.

Chichén Itzá

Dla tych, którzy przez chwilę chcą zetknąć się z kulturą Majów to miejsce jest obowiązkowym punktem wycieczki po Meksyku. Wielu turystów kojarzy z przewodników świątynię Kukulkana – schodkową piramidę z okolic X w., jednak w starożytnym mieście można znaleźć wiele innych perełek kulturowych. Na uwagę zasługuje ogromne boisko do gry w pelotę, Dziedziniec Tysiąca Kolumn oraz Świątynia Wojowników. Od 2007 roku Chichén Itzá znajduje się na liście 7 nowych cudów świata.

meksyk2.jpg

Kryształowa Jaskinia

Niesamowite miejsce niedaleko miasta Chihuahua słynie z największych odkrytych dotąd kryształów gipsu. Jaskinia pełna gigantycznych minerałów leży 300 metrów pod ziemią na terenie gór Naica. Juan Manuel García-Ruiz, który odkrył to miejsce nazwał je Kaplicą Sykstyńską Kryształów. Nic dziwnego, bo eksponaty są imponujące – osiągają nawet 15 metrów wielkości i ważą do 55 ton. Niestety miejsce nie jest udostępnione dla zwiedzających.

Tulum

W tle turkus Morza Karaibskiego, a na pierwszym planie ruiny dawnego miasta Majów – ten obraz koniecznie trzeba sfotografować będąc w Meksyku. Tulum jest jedynym grodem zbudowanym przez Majów w scenerii nadmorskiej, co więcej posiada jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Najbardziej spektakularnym z zabytków jest położona nad urwiskiem dawna wieża strażnicza El Castillo. Oprócz niej można tu podziwiać pozostałości po Świątyni Zstępującego Boga oraz Świątyni Fresków.

meksyk-tulum.jpg

Teotihuacan

Aztekowie wierzyli, że w tym mieście narodził się świat, dlatego też nazwali je Teotihuacan – miejsce, gdzie ludzie stali się bogami. W owianym tajemnicą mieście można zobaczyć imponującą Piramidę Słońca oraz Piramidę Księżyca. Pierwsza z nich ma wymiary 225x207x65 i była budowana aż 30 lat przez ok. 3000 osób. Dzięki pracom wykopaliskowym można tu też podziwiać dawne obrazy bóstw, przedmioty codziennego użytku, wyroby garncarskie i igły.

meksyk-swiatynia.jpg

Taxco

Jedno z ciekawszych miast Meksyku, a to za sprawą wydobywanego tutaj kruszcu. Nazwane jest srebrnym miastem ze względu na liczne kopalnie srebra, których sztolnie są udostępnione dla turystów. Klimat tego miejsca dopełniają wąskie uliczki między gęstą zabudową, a także liczne zabytki, w tym piękny kościół Santa Prisca. Wycieczkę do Taxco można zwieńczyć zakupami w jednej z galerii jubilerskich.

La Quebrada

Jedna z największych atrakcji Acapulco to skoki do wody z klifu La Quebrada. Młodzi nurkowie wspinają się tutaj na wysokość ok. 45 metrów i ku radości turystów wykonują pokazy skoków do wody o głębokości 2-5 metrów! Mrożąca krew w żyłach inscenizacja trwa pół godziny i stała się tradycją tego miejsca już wiele lat temu. Oficjalna grupa skoczków istniała już ponoć w 1934 roku.

meksyk-skoki.jpg

Źródło/ Foto: materiały prasowe

Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Piątek 31.07.2015 (aktualizacja: 2016-04-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×