Oni też liczą słowa?

Ile razy zastanawialiśmy się nad tym co znani i lubiani robią w wolnym czasie? Czym się zajmują kiedy nie występują w telewizji, nie udzielają wywiadów prasowych, czy nie błyszczą na imprezach? Okazuje się, że w większości nie różnią się wtedy od nas i czerpią przyjemność z tych samych, dobrze nam znanych rozrywek. Jedna z nich szczególnie przypadła im do gustu – mowa oczywiście o najpopularniejszej grze słownej, czyli Scrabble!

Oni też liczą słowa?

Prawdopodobnie najbardziej znaną na świecie osobą, która otwarcie przyznaję się do gry w Scrabble jest nie kto inny, jak sam Prezydent Stanów Zjednoczonych – Barack Obama. Oczywiście nie ma oficjalnych informacji o tym, aby w Białym Domu rozgrywki stanowiły miły dodatek podczas lunchu głowy państwa, jednak w domu państwa Obama Scrabble to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu, w której podobno niepodzielnie króluje sam prezydent.

W polskiej polityce też nie brak zapalonych scrabblistów. Premier Donald Tusk często grywa z żoną. Nawet kiedy po północy wraca z pracy potrafią jeszcze znaleźć 30 minut na szybką partyjkę.

Natomiast marszałek Marek Borowski, o czym nie wszyscy wiedzą, jest jednym z prekursorów Scrabble® w Polsce. Swoją przygodę z zabawą słowem zaczynał już w latach siedemdziesiątych, grając na własnoręcznie zrobionej planszy. Do historii przeszła jego partia z Grzegorzem Miecugowem na Turnieju Osobistości we Wrocławiu w 2009 roku. Niestety tym razem musiał uznać wyższość znanego dziennikarza.

Przy Scrabble świetnie relaksują się też największe gwiazdy światowego show-biznesu. Na liście znajdują się m.in.: Ben Affleck, Catherine Zeta Jones, Jenifer Lopez, Justin Timberlake, czy Tom Cruise.

Znana jest historia Madonny, która podczas jednego ze swoich tournée co wieczór grała z ówczesnym mężem, reżyserem filmowym Guy’em Ritchie. Królowa popu nigdy nie lubiła przegrywać i podobno każdą partię Scrabble® traktowała jak walkę o wszystko.

Polska także może się poszczycić sławami, które w wolnym czasie oddają się słownym potyczkom. Wspomnieć tu należy przede wszystkim o Monice Richardson, Oldze Borys, Annie Popek, Wojciechu Medyński , czy też Małgorzacie Pieczyńskiej. Zupełnie różni i na co dzień odgrywający odmienne role. Mimo tego jest coś co ich łączy, a mianowicie zamiłowanie i pasja do słownych pojedynków.  

Scrabble nie są zarezerwowane dla nikogo i chciałby się o nich niemal powiedzieć – "Sky is the limit". Świetnie może się przy nich bawić zwykły Kowalski, znany aktor, jak i sama Królowa Elżbieta II (Jej Wysokość jest zagorzałą fanką gry). Może to dlatego, że niezależnie od miejsca, czasu i statusu grających, wszyscy czerpią z niej te same, uniwersalne korzyści. Emocje, rywalizacja i ciągłe samodoskonalenie, połączone z możliwością obcowania z innymi dają razem niesamowity efekt. Co najważniejsze, pozwalają zapomnieć o codziennych sprawach i przenieść się do świata, w którym – Liczy się każde słowo!

Oni też liczą słowa?

Mistrzostwa Świata w Scrabble

W dniach 12 – 16 października 2011 roku po raz pierwszy w historii Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Scrabble. Na ten okres hotel Hilton w Warszawie stanie się areną zmagań 116 najlepszych graczy z pięciu kontynentów. Zwycięzca wzbogaci się o sumę 20.000 dolarów, jednak główną nagrodą jest przede wszystkim prestiżowy tytuł pierwszego scrabblisty świata. 

Wszystko swój początek miało już w 1991 r., kiedy w Londynie odbyły się pierwsze mistrzostwa. Od tego czasu najwięksi pasjonaci Scrabble® spotykają się nieprzerwanie co dwa lata. Tym razem impreza po raz pierwszy odbędzie się w kraju Europy kontynentalnej, co potwierdza, że obecnie to właśnie Polska jest w centrum wydarzeń.
Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 22.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
marlena73
super sprawa!
gram od lat a teraz uczę 8-letniego syna,choć on na razie układa trzy literowe wyrazy ,ale liczę ,że się wyrobi...
układanie słówek to świetna gimnastyka dla szarych komórek!
Dodano: 2011-08-31 10:46:08 Zgłoś nadużycie
paula2509
może wstyd ale ja nigdy w to nie grałam;p
Dodano: 2011-08-25 16:52:58 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×