Orient tuż za miedzą

Maroko od Europy dzieli około dwugodzinna podróż drogą morską. Jednak, gdy tylko postawimy nogę na kontynencie afrykańskim, naszym oczom ukazuje się zupełnie inny, kuszący swoją tajemniczością świat, w którym bez problemu możemy całkowicie się zatracić. Oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić Maroko.

gl mk.jpg

Orientalny tygiel nieznanych kultur

Wąskie uliczki marokańskich miast wypełnione są licznymi zaułkami handlowymi. Kolorowe, pełne pachnących przypraw i orientalnych strojów kramy zachęcają, by choć przez chwilę przy nich przystanąć. Mieszkańcy wielkich miast współegzystują tu z przemierzającymi pustynie koczowniczymi Berberami, a surowe tubylcze wioski kontrastują z pełną kolorów i przepychu arabską architekturą. Wszystko to sprawia, że Maroko już przy pierwszym kontakcie znacznie różni się od dobrze nam znanych miast Europy czy Ameryki. W Maroku, niczym ogromny kulturowym tyglu mieszają się ze sobą światy chrześcijaństwa, islamu, wpływów rzymskich i tradycyjnych afrykańskich wierzeń.

Marrakesz - orient w pigułce 

Gdy mowa o marokańskich miastach, nie sposób nie wymienić Marrakeszu. Była stolica Maroka położona jest tuż u podnóża Atlasu, w cieniu palmowych gai i orientalnej przyrody. Po dziś dzień, w mieście tym widoczne są wpływy kultur hiszpańskiej i francuskiej, wkomponowane w krajobraz zabytkowych meczetów, otulonych orientalną roślinnością. Odwiedzając Marrakesz warto zobaczyć w szczególności meczety I medresa Alego ibn Jusufa oraz Kutubijja, nie sposób pominąć także medyny, części targowej miasta, uwodzącej wszystkich odcieniami czerwieni i połyskującymi w słońcu złotymi ozdobami. Jeśli pragniemy jednak poznać nieco mniej gwarne oblicze Maroka, warto odwiedzić As-sawirę.

shutterstock_242269993.jpg

As-sawira (Essaouira) - miasto żeglarzy i hipisów

W tym portowym mieście przez wieki spotykały się pełne przypraw i drogich tkanin statki handlowe z całego świata, a gwarne nabrzeża portowe pełne były przybyszy z Portugalii, Francji i Wielkiej Brytanii. W latach 60. i 70. XX wieku miasto, ze względu na jego orientalną atmosferę upodobali sobie hipisi i do dziś zresztą tempo życia w As-sawirze jest jakby wolne od trosk codziennego życia. As-sawira to dziś niewielki kurort ze wspaniałymi plażami i bogatą ofertą sportów wodnych dla amatorów chociażby surfingu. Choć w krajobrazie miasta brakuje kupieckich statków, handel kwitnie nadal, a każdy przybysz powinien obowiązkowo odwiedzić targ rybny i malowniczy port.

Przyroda Maroka

Gdy oddalimy się od zgiełku tętniących życiem marokańskich miast szybko dostrzeżemy, że kraj ten ma wiele do zaoferowania także miłośnikom przyrody. Spotkamy tu prawdziwe cuda natury z przełęczą Tizi n’Test czy wodospadem Szallalat Uzud na czele. Warto także odwiedzić któryś z licznych marokańskich parków narodowych lub rezerwatów. Podróżując w takie miejsca, często natrafimy na rzadkie okazy roślin czy zwierząt, zamieszkujące górskie tereny kraju. W samym Maroku spotkać możemy ponad 200 gatunków ptaków. Jednak jeszcze bardziej obfita jest fauna marokańskiego wybrzeża, z niezliczoną ilością ryb, skorupiaków i ssaków morskich niespotykanych w Europie. W naszym programie nie powinno zabraknąć także miejsca na zobaczenie Sahary i poznanie mieszkających u jej stóp, koczowniczych Berberów. 

shutterstock_154543331.jpg

Podróż do serca orientu

Amatorów aktywnego wypoczynku ucieszy fakt, że Maroko posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, a spragnieni słońca z pewnością docenią piękno ciągnących się kilometrami marokańskich plaż. To tylko niewielki przedsmak atrakcji, jakie czekają na odwiedzających to zachodnioafrykańskie państwo. Podróż do Maroka to podróż do serca orientu zaklętego w zabytkach kultury i codziennym życiu mieszkańców Marrakeszu, As-sawiry, Casablanki czy Fezu. Wszystko to sprawia, że każdy kto poznał ten kraj, będzie już stale do niego powracać.

Źródło/ Foto: materiały prasowe/ shutterstock


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Poniedziałek 29.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×