Ornette Coleman "Original Album Series"

Zestaw pięciu płyt, które miały ogromny wpływ na zmianę kształtu jazzu. To przykład nie tylko nowatorstwa stylistycznego, z którego słynie występujący po dziś dzień, pomimo skończonych 80 lat, Ornette Coleman, lecz również instrumentalnej wirtuozerii.

Ornette Coleman Original Album SeriesTrwająca od ponad 50 lat kariera wybitnego jazzmana zaczęła się pod koniec lat 50. W roku 1959 dostrzegła go wytwórnia Atlantic i podpisała z Colemanem umowę. Pierwszy jej owoc pojawił się, zanim na dobre wysechł podpis pod kontraktem. W tym samym, 1959 roku ukazała się płyta o proroczym, zapowiadającym zmiany w jazzie, tytule "The Shape Of Jazz To Come". Nie było tu już klasycznego bebopu i R&B. Ornette Coleman odrzucił typową strukturę akordową i zaproponował muzykę, którą wszyscy krytykowali, bo po prostu jej nie rozumieli.

Album był pionierski dla rozwoju free jazzu. Ornette zostawiał krótkie melodyjki, a potem wszyscy muzycy wpadali w trwające kilkanaście minut szaleństwo improwizacyjne. Podobną tendencję artysta zachował na wydanej parę miesięcy później płycie "Change Of The Century", na której wspomógł go znakomity basista Charlie Haden. Free jazz zdominował również krążek "This Is Our Music" z 1961 roku. Na nim Ornette zamieścił standard Gershwina "Embraceable You".

Z tej płyty pochodzą też klasyki w dorobku Colemana, choćby "Blues Connotation", "Beauty Is A Rare Thing", "Kaleidoscope". Płytę zarejestrował legendarny już dziś kwartet - Coleman, Don Cherry, Charlie Haden, Ed Blackwell. Album "Free Jazz: A Collective Improvisation" dał tytuł odmianie jazzu do dziś zwanej free jazzem. Cała muzyka na nim była improwizowana, co w historii gatunku zdarzyło się po raz pierwszy. Na nim wzorował się John Coltrane nagrywając "Ascension". Zaledwie miesiąc później ukazał się utrzymany w podobnej stylistyce i utrzymany na równie wysokim poziomie freejazzowy materiał "Ornette!".

Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:


Przeczytaj również:

Hurts zagrają w Poznaniu


Dodał(a): Karolina Czaja , Piątek 12.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×