Polski projekt bionicznej ręki - przełom w dziedzinie technologii?

Zobaczcie prototyp bionicznej ręki Bartosza Rajewskiego!

bioniczna ręka.jpg

O tym, że Polak potrafi przekonaliśmy się już nie raz. Nasi rodacy potrafią być bardzo kreatywni - zarówno w dobrym i nieco gorszym tego słowa znaczeniu. Tym razem mamy jednak piękny przykład polskiego pomysłu na bioniczną rękę, która w przyszłości mogłaby zastąpić ręce osobom, które straciły je w wyniku nieszczęśliwego wypadku bądź urodziły się bez dłoni. 

Zobacz też: Motywacja do pracy to podstawa 


Prototyp oficjalnie został zaprezentowany podczas konferencji technologicznej infoShare2016. Pomysłodawcą projektu jest Bartosz Rajewski, który z zawodu jest inżynierem i programistą. Sam siebie przedstawia jako freelancera i tech hackera z wyboru. 


Nad projektem pracował ponad rok, ale pomysł powstał dużo wcześniej. Bartosz pracował nad nim sam, często po godzinach i nocami. Teraz ma partnera w biznesie, z którym założyli start up vBionic. W chwili obecnej prototyp nie nadaje się jeszcze w pełni do użytku - Bartoszowi nie starczyło czasu by wypracować w nic wszystko to, co zaplanował. Pracy zostało jeszcze sporo, co jeszcze bardziej napędza go do pracy. 

Polecamy: Wynaleziono opaskę, która powie Wam kiedy przestać jeść 


Na chwilę obecną powstały dwa prototypy - dla dorosłych i dla dzieci. W czym tkwi fenomen bionicznej dłoni? Jest lekka, praktycznie nieodczuwalna i zachowuje się jak naturalna dłoń. Jak to możliwe? Wszystko to dzięki sygnałom, które wysyła mózg mięśniom. Bioniczna dłoń jest w stanie je odczytać, dzięki splotom w przedramieniu, gdzie umieszcza się opaskę z czujnikami. To one bezprzewodowo łączą się z dłonią i czytają napięcie mięśni przedramienia - w ten sposób dłoń jest w stanie funkcjonować normalnie. Dłoń miała już pierwszego testera, którym jest 5-letni Piotrek, który urodził się z niewykształconą ręką. Testy podobno przebiegły pomyślnie, a sam chłopiec podszedł do nich bardzo entuzjastycznie.

Sprawdź też: 3 najdziwniejsze japońskie wynalazki - kto to kupi? 


Start up potrzebuje jednak pieniędzy by kontynuować pracę nad swoim wynalazkiem - potrzebne jest około 200 tysięcy dolarów.


Źródło: Businessinsider.pl

Zdjęcie: screenshot twitter.com/Marta_Bellon


Dodał(a): Anna Guzek , Czwartek 02.06.2016 (aktualizacja: 2016-05-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×