Powstanie Warszawskie

Do czynienia mamy z obrazem wyjątkowym, nie tylko ze względu na tematykę, należycie bliską każdemu Polakowi - powstańczą; jest to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, w całości zmontowany na bazie materiałów dokumentalnych.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie

9 kwietnia do kina wejdzie długo oczekiwany film "Powstanie Warszawskie", który ze względu na swoją nowatorską realizację i podejście, pozwoli w sposób wyjątkowy, przenieść się do roku 1944, kiedy to zgodnie z decyzją i rozkazami Komendy Głównej AK, Polacy stanęli do walki w imię wolności i wyzwolenia, okupowanej stolicy.

Produkcja sygnowana jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego, które specjalnie na rzecz filmu podjęło się nowoczesnej obróbce dokumentalnych materiałów, specjaliści zajęli się koloryzacją czarno-białych zdjęć i profesjonalnym montażem. Oczywiście całość produkcji jest fabularyzowana, co dało twórcom możliwość swobodnego przedstawienia tematu. W efekcie powstał jeden z najprawdziwszych  obrazów tamtego okresu, widz ma możliwość przeniesienia się na ulice przedwojennej Warszawy przemieniającej się z kolejnymi kadrami w zgliszcza.

Reżyserem produkcji został Jan Komasa, znany głównie z "Sali samobójców'', wybór nieprzypadkowy, wyzwanie ogromne. W głównej mierze na jego barkach spoczęło zadanie zespolenia sześciu godzin oryginalnych kronik dokumentujących walki w stolicy z fabułą nadającą ciągłość oglądanej historii. Nad efektem końcowym pracował sztab ludzi od varsavianistów, historyków, znawców militariów, urbanistów po kryminologów, których zadaniem było odtworzenie dialogów z ruchów warg.

Ostatecznie do kin trafi film, który każdemu widzowi, Polakom, a w szczególności młodemu pokoleniu, da możliwość przeniesienia się do czasów powstańczej warszawy. Na ekranie już w pierwszych minutach zobaczymy śmierć, nie zabraknie również lekkiej prozy, która w obliczu toczącej się historii tym bardziej ściśnie za gardło. Narrację stworzą dwaj fikcyjni bohaterowie Witek i Karol - operatorzy Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, okiem których zarysowane zostaną wydarzenia i emocje towarzyszące tamtym dniom.

Jedno jest pewne, na ten film po prostu trzeba się wybrać! Dlatego zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu "Powstanie Warszawskie"!


Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć relacjonujących uroczystą premierę:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Mat. prasowe/YouTubeDodał(a): Marietta Przybyłek , Czwartek 08.05.2014 (aktualizacja: 2014-05-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×