Premiera na weekend: "Karbala" - film o walce polskich żołnierzy w Iraku już w kinach

Od dzisiaj w kinie można zobaczyć film opowiadający jedną z trudniejszych akcji polskich żołnierzy po II wojnie światowej.

karbala.jpg

Premiera na weekend: "Karbala" - film o walce polskich żołnierzy w Iraku już w kinach

Tym razem w naszej cotygodniowej propozycji przedstawiamy polski film, który dziś wchodzi na ekrany kin. Historia, którą opowiada jest nie tylko zaskakująca, ale także 

Przez długi czas akcja "Karbala" była tajnym wydarzeniem, które nie miało prawa wyjść poza wojsko. Po kilku latach historia ujrzała jednak światło dzienne i stała się inspiracją do stworzenia filmu. Już sam fakt adaptacji całej akcji może świadczyć o tym, że wydarzenie nie jest jednym z tych, które zdarzają się często, nawet na wojnie.

 

Wszystko zaczęło się 3 kwietnia 2004 roku w irackiej Karbali. Oddział polskich i bułgarskich żołnierzy przez 4 dni narażając życie bronił ratusza, który był ważnym punktem strategicznym. Mimo kończących się w ekspresowym tempie zapasów amunicji i braku perspektyw na przybycie posiłków oddział składający się z 40 żołnierzy nie poddał się i walczył do końca.

Zobacz też: PREMIERA NA WEEKEND: "ŻYĆ NIE UMIERAĆ" Z TOMASZEM KOTEM OD DZISIAJ W KINACH 

Film pokazuje realia z jakimi polscy żołnierze muszą się zmierzyć, kiedy decydują się na udział w zagranicznej misji. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wojna w dzisiejszych czasach to tak samo realne zjawisko jak w latach 30. i 40. XX wieku. 

Na ekranie zobaczymy znanych polskich aktorów, jak Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszkek Lichota, czy Bartłomiej Topa.

Czy film okaże się polską wersją słynnego amerykańskiego "Helikoptera w ogniu? Pozostaje pójść do kina i ocenić samemu.

Zobacz też:

Źródło: Mat. prasowe

Foto: Mat. prasowe


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 11.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×