Recenzja: "Być jak płynąca rzeka"

Opowiadania, felietony, anegdoty i legendy publikowane przez Coelho w latach 1998–2004. W krótkich, lecz głębokich tekstach najpopularniejszy brazylijski pisarz przekazuje swoją filozofię życia.

Recenzja: Być jak płynąca rzekaInspiracją do twórczej refleksji są zwyczajne zdarzenia: kłótnia z sąsiadem, wizyta w centrum handlowym, wycieczka w góry. Te pozornie nieliterackie tematy okazują się znakomitym punktem wyjścia do rozważań o ludzkim losie, śmierci i miłości. Coelho komentuje też bieżące wydarzenia ze świata: pisze list otwarty do prezydenta Busha w sprawie wojny w Iraku, a w rocznicę zamachu na World Trade Center zastanawia się nad sensem cierpienia.Trzecią grupę tworzą teksty o duchowych poszukiwaniach autora: od jego pierwszej, przełomowej pielgrzymki do Santiago de Compostella, po piękne, egzotyczne legendy – o Dżingis Chanie i jego sokole czy siostrach aborygeńskiego czarownika.

Książka "Być jak płynąca rzeka" jest zbiorem myśli i refleksji autora. Zafascynowana jego wcześniejszą książką, którą przeczytałam – "Pielgrzym" chętnie po nią sięgnęłam. Od razu chciałabym powiedzieć, że kolejna pozycja wydawnicza Coelho przypadnie do gustu wszystkim jego dotychczasowym czytelników. Każdy z nas czytając zamieszczone w nich krótkie, kilkustronicowe wspomnienia oraz rozważania, może odnaleźć w nich samego siebie. Dzięki książce możemy zastanowić się nad własnym życiem, nad naszymi pragnieniami i marzeniami. Możemy nauczyć się za wszelką cenę podążać za swoją pasją, nawet jeżeli inni będą nas do tego zniechęcać. Tak jak autor książki, który od zawsze marzył o tym, aby być pisarzem, chociaż jego rodzina chciała aby był inżynierem, piszącym książki. On jednak postawił na swoim i wygrał – własne życie.

Wydawnictwo: Świat Książki

Tekst: Emilia Czaczkowska, mat. prasowe
Źrodło: MilionKobiet.plPrzeczytaj również:

"Sekretna córka"

"Oddech nocy"


Dodał(a): Karolina Czaja , Wtorek 06.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Robrojka
Czytałam wiele książek Coelho, ale akurat ta najmniej mi przypadła do gustu...
Dodano: 2011-09-23 12:56:41 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×