Recenzja: "Światła września"

Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek.

Recenzja: Światła wrześniaPani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzone po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z Lazarusem i jego żoną.

Czytając kolejną powieść Carlosa Ruiz Zafóna, i tym razem się nie zawiodłam. "Światła września" są lżejsze niż "Cień wiatru", ale również ta książka mocno wciąga i czyta się ją jednym tchem. Zgodnie z zapowiedzią autora we wstępie, można ją polecić naprawdę każdemu, przypadnie do gustu zarówno młodzieży, jak i starszym i bardziej wymagającym czytelnikom. Klimat powieści jest niezwykły i tajemniczy, a autor małymi kroczkami buduje napięcie. Największą zagadką jest oczywiście sam wynalazca Lazarus, który kryje wiele tajemnic. Pomimo początkowego szczęścia, przynosi rodzinie Sauvelle niebezpieczeństwo.

Carlos Ruiz Zafón urodził się w Barcelonie w 1964 roku. W szkole nie tylko zaczął pisać pierwsze opowiadania, ale nawet wydał je w założonym wespół z przyjaciółmi wydawnictwie. Przedsięwzięcie to zostało jednak dość szybko ukrócone przez władze szkolne. Po maturze podjął studia dziennikarskie. Po ich ukończeniu zajął się reklamą. Został dyrektorem kreatywnym w znanej agencji Lorente. W roku 1993 opublikował swoją pierwszą powieść "Książę Mgły", która zdobyła Nagrodę Edebé. Po tym sukcesie postanowił opuścić Barcelonę, by przenieść się do Los Angeles i poświęcić pracy jako scenarzysta filmowy. W Los Angeles stworzył swe kolejne powieści: "Pałac Północy", "Światła września" i "Marinę", w której po raz pierwszy umiejscawia akcję swej powieści w Barcelonie. Carlos Ruiz Zafón jest laureatem wielu międzynarodowych nagród.

Tekst: Karolina Czaja, mat. prasowe
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

"Mozaika Persifala"
"Sad"Dodał(a): Karolina Czaja , Wtorek 15.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×