Recenzja: "Sztuka morderstwa"

Jack Pendragon pracuje w policji od wielu lat, lecz nie widział jeszcze takiego trupa... Otrząsnąwszy się z szoku, dostrzega w scenie morderstwa podobieństwo do dzieła malarza-surrealisty Rene Magritte'a. To oznacza, że zbrodnia jest jeszcze bardziej odrażająca, niż mogło się początkowo wydawać, dokonano jej bowiem z chłodno wykalkulowanym okrucieństwem. Co gorsza morderca nie poprzestaje tylko na jednej ofierze...

Recenzja: Sztuka morderstwaW latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku w londyńskiej dzielnicy Whitechapel niezidentyfikowany po dziś dzień sprawca dokonał serii sadystycznych morderstw na miejscowych prostytutkach, w wymyślny sposób okaleczając ich zwłoki.

Choć ofiarami zbrodni popełnianych współcześnie nie są wyłącznie kobiety, łatwo dostrzec groteskową analogię w sposobie myślenia dwóch sprawców,  których dzieli szmat czasu. Pendragon nie zamierza jednak pozwolić, by nowy geniusz zła pozostał bezkarny tak jak jego poprzednik sprzed wielu lat.

"Sztuka morderstwa" to druga powieść z cyklu o inspektorze Pendragonie.

Powieść Michaela White'a to wciągająca historia okrutnych morderstw popełnianych w Londynie. Mroczna, pełna zagadek "Sztuka morderstwa" to godna polecenia lektura dla fanów kryminałów. Morderca wzoruje swoje zbrodnie na najbardziej znanych dziełach współczesnych artystów, a jego ofiarami stają się osobistości świata sztuki. Nie pozostawia po sobie żadnych śladów, ani wskazówek, więc z początku wydaje się, że być może pozostanie bezkarny...

Historię śledztwa, które prowadzi Jack Pendragon, przeplata opowieść znanego XIX-wiecznego mordercy, Kuby Rozpruwacza, który w listach do żony jednej ze swych ofiar, przedstawia początki i przebieg swojej "kariery". Pomimo małego prawdopodobieństwa, można zaryzykować stwierdzenie, że ta część powieści White'a jest nawet ciut ciekawsza i wciągająca od głównej fabuły. Choć z drugiej strony, nigdy nie dowiemy się kim był ten sławny morderca londyńskich prostytutek, więc możemy tylko snuć domysły.

Wydawnictwo: Rebis

Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

"Sekretna córka"

"Oddech nocy"


Dodał(a): Karolina Czaja , Piątek 19.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×