"Requiem dla mojego przyjaciela"

"Requiem dla mojego przyjaciela" to album autorstwa Zbigniewa Preisnera poświęcony pamięci Krzysztofa Kieślowskiego. Na płycie znajduje się 18 utworów z muzyką wokalno-symfoniczną. Album koncepcyjnie składa się z dwóch części - koncertów żałobnych, nawiązujących do mszy żałobnej "Requiem" oraz części "Życie".

Requiem dla mojego przyjacielaCzęść I – Requiem, nagrano w grudniu 1997 roku w Katedrze Warszawskiej i w Kościele Zmartwychwstańców pod wezwaniem Emaus w Krakowie. Jest to muzyka organowa z towarzyszeniem śpiewu solistów i chóru, podzielona na tradycyjne części mszy żałobnej. Z wyjątkiem części pt. Lux aeterna, wykonanej po polsku, wszystkie pieśni są w łacinie.

Część II – Życie, nagrano częściowo w grudniu 1997 roku w Kościele Zmartwychwstańców pod wezwaniem Emaus w Krakowie a częściowo w styczniu 1998 roku w studiu S2/S4 Polskiego Radia w Warszawie. W nagraniu brał udział m.in. Leszek Możdżer. Jest to muzyka klasyczna, typowa dla twórczości Preisnera, z towarzyszeniem śpiewu solistów i chóru, podzielona na części, które symbolizują ważne etapy życia człowieka. Pieśni wykonywane są w trzech językach: po polsku, w grece i w łacinie.

Requiem dla mojego przyjaciela

Premiera odbędzie się 04.04.2011 (album dostępny także na płycie winylowej od 18.04.2011).


Źródło: Mat. prasoweDodał(a): Redakcja , Piątek 08.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×