Album Milesa Davisa

Niezwykły album wielkiego kwintetu Milesa Davisa , Wayne'a Shortera (saksofon tenorowy), Herbie Hancocka (fortepian), Rona Cartera (bass) oraz Tony Williams (perkusja), na który nagrania zaczerpnięte zostały z archiwów państwowego radia i telewizji w Niemczech, Belgii, Danii, Francji i Szwecji.

Album Milesa DavisaNiezwykły album wielkiego kwintetu Milesa Davisa, Wayne'a Shortera (saksofon tenorowy), Herbie Hancocka (fortepian), Rona Cartera (bass) oraz Tony Williams (perkusja), na który nagrania zaczerpnięte zostały z archiwów państwowego radia i telewizji w Niemczech, Belgii, Danii, Francji i Szwecji.

Materiał jaki znalazł się w tym unikatowym wydawnictwie obejmuje pięć koncertów , które odbyły się w październiku i listopadzie 1967 roku w Europie.

MILES DAVIS QUINTET – LIVE IN EUROPE 1967: THE BOOTLEG SERIES VOL. 1 ukaże sie jako box 3 CD + DVD zawierający wyłącznie nagrania niepublikowane lub takie, które ukazały się tylko na bootlegach. W tym samym dniu na rynku pojawi się również jednopłytowe wydawnictwo Miles Davis Quintet - Live In Europe 1967: BEST OF BOOTLEG VOL. 1 , na którym znajdzie się siedem najlepszych utworów wybranych z zestawu Deluxe.

Skład Miles Davis Quintet z lat 1965 – 1968 uznawany jest za jedną z najważniejszych grup jazzowych XX wieku. Ich działalność i muzyka do dziś wpływają i inspirują współczesnych naśladowców kwintetu.

Nagrania grupy w Columbia Records stanowią kanon jazzu w najlepszym wydaniu - ESP (1965), Miles Smiles (1966), Sorcerer (1967), Nefertiti (1967), Miles In the Sky (1968) oraz Filles De Kilimanjaro (1968) to albumy będące kamieniami milowymi współczesnego Jazzu.

Europejska trasa koncertowa objęła Antwerpię w Belgii (28 października), Sztokholm w Szwecji (31 października), Kopenhagę w Dani (2 listopad), Paryż we Francji (6 listopada) i niemieckie Karlsruhe (7 listopada). Trasa została zorganizowana i wypromowana przez George Weina z Newport Jazz Festival.

Ciekawostką Miles Davis Quintet - Live In Europe 1967: The Bootleg Series Vol.. 1 jest fakt, że wszystkie pięć koncertów zostało zarejestrowane przez państwowe stacje radiowe i telewizyjne. Koncert z Danii jest szczególnie cenny i unikatowy – materiał tu zawarty nie został nigdy wydany ( nawet jako bootleg). Jest to więc szczególnie cenne ponad 50 minut muzyki !

Paryski koncert jest najdłuższym w tej kolekcji i trwa ponad 90 minut. Znalazły się tu niezwykle rzadkie wykonania utworów "Agitation" oraz "Footprints", które nie znalazły się nawet na żadnym z nieautoryzowanych bootlegów dostępnych na rynku.

DVD Miles Davis Quintet - Live In Europe 1967: The Bootleg Series Vol.. 1 przedstawia dwa koncert kwintetu – jeden ze Sztokholmu z 31 października 1967 roku, drugi z niemieckiego Karlsruhe z 7 listopada 1967 roku. Jest to jedyna znana dokumentacja wideo kwintetu z lat 1965 – 1968.

Entuzjastyczne przyjęcie Miles Davis Quintet było dowodem na to, że Europa może wspierać szeroki program festiwali jazzowych.

Miles Davis Quintet - Live In Europe 1967: The Bootleg Series Vol.. 1 zawiera fantastyczne notatki i opisy, komentarze świadków tamtych wydarzeń, muzyczne spostrzeżenia i bezcenne anegdoty.

Lata 1965 – 1968 były dla Milesa okresem (począwszy od 1967), w którym zaczął on grać swoje utwory jako jeden długi set – był to fundament dla rewolucyjnych zmian w muzyce jazzowej.

Jedno jest pewne: "SECOND GREAT QUINTET" był najlepszym i najbardziej znanym zespołem jazzowym od lat 50-tych XX wieku.

Album został wyprodukowany przez nagrodzonych Grammy Award producentów Richarda Seidela i Michaela, którzy współpracowali przy albumie Miles Davis: Bitches Brew 40th Anniversary Collector's Edition .

Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

Armada Lounge

Sebastian - "Total"


Dodał(a): Olga Wap , Poniedziałek 03.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×