Wakacyjne wydarzenia, na których warto być!

Open'er przeminął z wiatrem, Orange Warsaw Festiwal również. Z wypiekami wspominamy jeszcze festiwal muzyczny elektroniczny Audioriver i już planujemy kolejne letnie weekendy. Zobaczcie, gdzie nie może Was zabraknąć!

Wakacyjne wydarzenia, na których warto być!

Wakacyjne wydarzenia, na których warto być!


Bądźmy szczerzy - nigdy nie mamy tak dużego wyboru imprez jak latem. Festiwale, koncerty czy wystawy na świeżym powietrzu dają tak niezwykły klimat, że nie sposób tego opisać – to trzeba przeżyć.

Tym razem obrałyśmy kierunek Wschód. Okazuje się, że to prawdziwa kopalnia imprez, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością nie będzie mieć powodu do kręcenia nosem. Na stronie www.pieknywschod.pl znajdziemy mnóstwo ciekawych i gotowych propozycji na weekend.

Jeśli chcesz poznać kulturę poszczególnych miast i ich mieszkańców, spędzić wieczór w rytmie bluesa oraz spotkać się z artystami, mistrzami i debiutantami kina to nigdzie indziej – tylko tam!


TAM WARTO BYĆ:

warminsko.jpg

Festiwal Muzyki Rockowej w Węgorzewie

m_800px-Union-Of-Rock-2007-1680x510.jpg

Polski rockowy festiwal muzyczny, odbywający się co roku w lipcu w Węgorzewie na Mazurach. Oprócz polskich zespołów, zapraszane są także grupy zagraniczne m.in. : w 2005 roku byli to The Stranglers, w 2006 – Soulfly, w 2007 Dog Eat Dog i Anathema, w 2008 - Funeral for a Friend, w 2009 - Biohazard i Paradise Lost. Festiwal odbywa się z drobnymi przerwami od 1991 roku i w trakcie swej historii wielokrotnie zmieniał nazwę. Początkowo (1991) nosił nazwę "Otwarty Przegląd Wojskowych Zespołów Rockowych", od 1995 roku znany był jako "Prince Rocks Poland", a w 1999 roku zmienił nazwę na "EB Rock Festiwal". W roku 2002 festiwal powrócił do swojej pierwotnej nazwy, zaś od 2005 nosił nazwę "Union of Rock". W roku 2008 festiwal kolejny raz zmienił nazwę na "EKO Union of Rock Festival", co ma podkreślić ekologiczny charakter miejsca, w którym festiwal się odbywa. W 2010 festiwal został zorganizowany pod nazwą "Seven Festival Music & More". Wystąpiły m.in. Coma, Closterkeller, Hunter, Hey, Lipali, Vader oraz gwiazdy z zagranicy - Lacrimosa, Sepultura i The Legendary Pink Dots. Seven w nazwie to m.in. nawiązanie do siedmiu jezior w kompleksie Jeziora Mamry oraz siedmiu głównych gatunków muzyki rockowej.


JAZZTEAVAL

m_Jazzteval-w-Dobrym-Miescie368x276.jpg

Impreza muzyczno-kabaretowa, organizowana w Dobrym Mieście od 2008r. w starej autentycznej warmińskiej stodole nazwanej przez organizatorów ”Stodołą Kultury”. Zagrali tu m.in. Jerzy Filar i Janusz Skowron, Piotr Bukartyk , Maria Namysłowska i Marcin Rumiński, kabaret Paralaksa, ale też Teatr Jednego Mima Ireneusz Krosny , Grupa MoCarta, Tomek Jachimek.


Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka

m_zlota-tarka-21024x680.jpg

Jedna z największych imprez poświęconych jazzowi tradycyjnemu w Europie. Tradycja festiwalu sięga lat sześćdziesiątych. Pierwsze edycje odbywały się w warszawskiej „Stodole”. Od 1995 roku jazz rozbrzmiewa w amfiteatrze im. Louisa Armstronga, który wybudowany został specjalnie na potrzeby festiwalu. Każdego roku impreza przyciąga do Iławy wielu fanów jazzu tradycyjnego z całego świata. W kilkudziesięciu wydarzeniach, które organizowane są każdego roku w ramach festiwalu, udział biorą też licznie turyści przebywający w Iławie i tej części Polski. Festiwal cieszy się ogromną popularnością wśród artystów z Polski i zagranicy. Jednym z ważniejszych elementów festiwalu jest jedyny w Europie konkurs amatorskich grup jazzowych. Jego popularyzatorskim symbolem jest „Złota Tarka”, którą raz w roku otrzymuje zwycięska grupa. Jak co roku niepowtarzalny klimat iławskiego festiwalu budują również liczne imprezy towarzyszące: projekcje multimedialne, wystawy oraz uliczne koncerty, w tym te najciekawsze: koncerty na wodzie oraz msza jazzowa. „Złota Tarka” to najbardziej rozpoznawalny produkt turystyczny Iławy i jeden z dwóch, obok Inscenizacji Bitwy Grunwaldzkiej, najważniejszych produktów turystycznych tej części Polski. To też jedno z największych wydarzeń artystycznych w województwie warmińsko - mazurskim a także jedna z największych imprez poświeconych jazzowi tradycyjnemu w Europie. Old Jazz Meeting zajmuje ważne miejsce wśród renomowanych światowych festiwali jazzowych. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ryszard Wolański – znany dziennikarz muzyczny, związany z Polskim Radiem i TVP.


Reggae Festiwal Ostróda

m_Nowy-obraz-1666x439.jpg

Festiwal reggae, organizowany w Ostródzie od 2001. Jest kontynuacją odbywającego się w latach 80. w Ostródzie przeglądu Ost-rock. Jego organizatorem jest Positive Music Promotion i jej szef Piotr Kolaj. W latach 2001-2003 festiwal odbywał się pod nazwą Ost-rock-reggae Festiwal. Podczas festiwalu odbywa się także konkurs dla młodych zespołów. Na 3 scenach (Red Stage, Green Stage, Yellow Sound System Stage) występuje czołówka polskich i zagranicznych zespołów reggae i soundsystemów, a także młode zespoły, które dostają tu szansę na zaistnienie.


WIĘCEJ IMPREZ ZNAJDZIECIE TUTAJ


podlaskie.jpg

Festiwal Kultury i Tradycji tatarów Polskich, Kruszyniany

Głównym celem przyświecającym organizacji festiwalu jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców kultury tatarskiej, istniejącej na ziemiach polskich już od połowy XIV wieku. Przez wiele wieków polscy Tatarzy zachowali swoją religię i tradycję – są muzułmanami, a obecnie ich potomkowie zamieszkują przede wszystkim teren naszego województwa – głównie wsie Kruszyniany i Bohoniki. Przy okazji uczestnictwa w Festiwalu Kultury i Tradycji Tatarów Polskich warto znaleźć chwilę czasu i zwiedzić Kruszyniany. Znajduje się tu między innymi zabytkowy meczet oraz mizar (cmentarz). Niedaleko stąd również do Bohonik – drugiego ośrodka tatarskiej kultury i tradycji w województwie podlaskim.


X Siematycze Blues Festiwal 2014

Siemiatycze Blues Festiwal to jedna z większych imprez o zasięgu regionalnym organizowanych przez Siemiatycki Ośrodek Kultury. Głównym celem, przyświecającym przedsięwzięciu jest wspieranie amatorskiego ruchu muzycznego, promowanie młodych wykonawców i umożliwianie wymiany doświadczeń artystycznych między debiutantami a uznanymi zespołami bluesowymi i rockowymi. Festiwal ma na celu popularyzację muzyki bluesowej oraz integrację muzyków grających bluesa – zespołów amatorskich i profesjonalnych. W ramach festiwalu odbywa się konkurs "O złoty kafel" oraz koncert gwiazdy.


WIĘCEJ IMPREZ ZNAJDZIECIE TUTAJ

lubelskie.jpg

Festiwal Sztuki i Filmu DWA BRZEGI

67-©-Dwa-Brzegi-Two-Riversides-fot.-Katarzyna-Rainka.jpg

Od początku istnienia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się na masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami, mistrzami i debiutantami.

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Dotychczasowe edycje festiwalu spotkały się z dużym zainteresowanie publiczności i mediów, zebrały niejednokrotnie entuzjastyczne recenzje.

Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan zastąpiony został kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza. Adresatami festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. To dla nich tworzony jest program, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją.


Jarmark Jagielloński

Jarmarki Lubelskie organizowane w XV i XVI wieku były słynne w Rzeczpospolitej i Europie jako jedno z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych. Przybywali tu nie tylko kupcy ze wszystkich stron kraju, a także z najodleglejszych stron Europy i świata.

Lublin był głównym ośrodkiem handlu m.in.: węgierskim winem oraz zbożem i wołami z terenów Ukrainy i Wołynia. Wraz z rozwojem handlu powstawało coraz więcej warsztatów rzemieślniczych i składów kupieckich takich jak kramy, jatki, młyny i kuźnie. Wszystko to doprowadziło do szybkiego ekonomicznego rozwoju Lublina i regionu.


WIĘCEJ IMPREZ ZNAJDZIECIE TUTAJ

podkarp.jpg


III Muzealny Wehikuł Czasu

Projekt Muzealny Wehikuł Czasu to interdyscyplinarny cykl imprez skierowany do wszystkich, którzy spędzają wakacyjny czas wolny w Rzeszowie i jego okolicach.  Różnorodna tematyka spotkań w muzealnym otoczeniu to oferta niebanalnego spędzenia wolnego czasu. To żywa lekcja, która pozwoli dzieciom pokochać historię, na którą składają się nie tylko daty i bitwy, ale przede wszystkim ludzie i ich codzienny świat.


WIĘCEJ IMPREZ ZNAJDZIECIE TUTAJ

swieto.jpg

Memorial to Miles: Targi Kielce Jazz Festival

Jedna z ważniejszych imprez jazzowych na artystycznej mapie Polski o charakterze międzynarodowym. Festiwal, na którym prezentowany jest zarówno jazz tradycyjny, jak i różnorodne trendy i odmiany pojawiające się w tej muzyce na przestrzeni ostatnich lat.


Koncerty Letniej Sceny KCK

W niedzielne popołudnia sierpnia plac przed Kieleckim Centrum Kultury zmienia się w sale koncertową, gdzie rozbrzmiewa najpiękniejsza muzyka filmowa, klasyczna i współczesna.


WIĘCEJ IMPREZ ZNAJDZIECIE TUTAJ


Wakacyjne wydarzenia, na których warto być!


Źródło: MilionKobiet.pl / Mat. prasowe
Foto:
Shutterstock / Mat. prasowe
Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Wtorek 05.08.2014 (aktualizacja: 2014-08-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Pierwszy festiwal- Festiwal Muzyki Rockowej w Węgorzewie, czyli Seven Festival i klapa. W tym roku został odwołany.
Dodano: 2014-08-08 14:35:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×