5 sposobów na idealny domowy budżet

Poznaj kilka sztuczek, dzięki którym nauczysz się radzić sobie z domowymi finansami w mgnieniu oka!

sowa mk.jpg

Rachunki, opłaty, zakupy  - co miesiąc masz wiele wydatków i ten sam problem: jak to wszystko ogarnąć, żeby zostały ci jeszcze jakieś pieniądze na “normalne życie”. Otóż wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji. Spokojnie - nie będziemy namawiać cię do wielkich zmian! Poznaj kilka sztuczek, dzięki którym nauczysz się radzić sobie z domowymi finansami w mgnieniu oka!

1. Dostajesz wypłatę - oszczędzaj!

Eksperci z portalu sowafinansowa.pl doradzają, że idealnym sposobem na oszczędzenie jest odkładanie 10% swojej comiesięcznej pensji. Rób to zaraz w dniu wypłaty. Po kilku dniach znajdziesz milion powodów do wydania tych pieniędzy. Jeśli możesz oszczędzać więcej - oszczędzaj! Jeżeli taka część miesięcznych przychodów jest jednak dla ciebie niemożliwa do odłożenia - oszczędzaj tyle, ile jesteś w stanie. Każde 50 zł czy 100 zł to już coś. Najbardziej liczy się jednak systematyczność. Dzięki temu zbudujesz sobie tzw. poduszkę finansową, stanowiącą doskonałe zabezpieczenie większych potrzeb gotówkowych.

b2.jpg

2. Płać wszystkie rachunki od razu

Odłożyłaś już część wypłaty? Świetnie! Teraz pora zapłacić wszystkie zobowiązania finansowe, które musisz regulować każdego miesiąca. Telefon, prąd, gaz - spisz wszystkie tego typu opłaty. Jeśli masz już wystawione rachunki za te usługi, podsumuj ich łączny koszt. Jeżeli jeszcze nie otrzymałaś faktur, zasugeruj się opłatami z zeszłego miesiąca. Oblicz jaką część swojej pensji musisz przeznaczyć na pokrycie tych wydatków. Opłać wystawione rachunki od razu (najlepiej przez internet) i wykreśl je z listy. Pozostałe pieniądze schowaj wraz z powstałą listą do szuflady i poczekaj aż dotrą do ciebie pozostałe faktury.

3. Pomyśl, co musisz kupić w tym miesiącu

Nowe buty na dziecka, lodówka a może naprawa cieknącego kranu - co chwilę mamy mnóstwo dodatkowych wydatków. Niektórych nie da się pokryć z naszej bieżącej pensji - właśnie po to potrzebna jest nam wspomniana wyżej poduszka finansowa. Jeżeli jednak  wypłata na to pozwala, warto z bieżących środków finansować tego typu potrzeby. Zastanów się więc, na co dodatkowo musisz wyłożyć pieniądze w tym miesiącu oraz określ, ile chcesz na to przeznaczyć. Pamiętaj, aby wcześniej zorientować się w rzeczywistych cenach danego produktu czy usługi - inaczej całe twoje planowanie będzie bezpodstawne.

4. Zaplanuj zakupy spożywcze

Zapewne dobrze wiesz, że zakupy powinno robić się z przygotowaną wcześniej listą. To dzięki niej do twojego koszyka trafia dokładnie tyle produktów, ile potrzebujesz. Lista pozwoli ci także oszacować ile musisz wydać podczas wizyty w supermarkecie. Teraz wystarczy pomnożyć tę kwotę przez ilość zakupów w miesiącu i już wiesz jakie fundusze musisz przygotować. Oczywiście listę trzeba modyfikować - niektóre produkty kupujesz np. tylko dwa razy w miesiącu. Tworząc taką listę przemyśl więc dobrze realne potrzeby twojego gospodarstwa domowego, podsumuj wydatki i odejmij uzyskaną kwotę od swojej wypłaty.

5. Zaszalej!

Wszystkie środki finansowe, które pozostały po dokonaniu powyższych kalkulacji to pieniądze do twojej swobodnej dyspozycji. Kup sobie coś nowego, wyjedź za weekend, wyskocz ze znajomymi na miasto. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa! Jeśli będziesz wydawać zarobione pieniądze tylko na rachunki, bardzo szybko staniesz się sfrustrowana. Zadbaj więc o to, aby każdego miesiąca jakaś cząstka wypłaty sfinansowała dla ciebie jakąś chwilę przyjemności.

b3.jpg

Trudne? Spróbuj raz, a zobaczysz, że bardzo szybko przyzwyczaisz się do takiego zarządzania domowymi wydatkami i już nigdy nie braknie ci “do pierwszego”!

Artykuł sponsorowany 


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Wtorek 17.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
WysokaAnia
Warto znać swój budżet domowy (pod linkiem znajdziesz świetny poradnik dla tych początkujących i doświadczonych) i mieć nad nim pełną kontrolę. Planowanie budżetu jest bardzo ważne, wtedy zawsze znajdę dodatkowe środki na jakieś kulinarne przyjemności czy wycieczkę do ciepłych krajów ;)
Dodano: 2017-10-19 13:57:01 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×