Cannes 2014: festiwal wystartował!

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się uroczystą premierą "Grace księżnej Monako" z udziałem Nicole Kidman. Nie zabrakło oczywiście czerwonego dywanu, wielkoformatowych gwiazd i blasku fleszy. Festiwal potrwa w dniach 14 - 25 maja i przysporzy z pewnością wielu emocji, o których postaramy się Was informować na bieżąco.

Cannes 2014: festiwal wystartował!

Cannes 2014: festiwal wystartował!

Festiwal Filmowy w Cannes to przede wszystkim największe święto kina, czas w którym dorobek i osiągnięcia twórców światowej kinematografii zostają wzięte pod ocenę. W konkury stanie w tym roku 18 filmów m.in. dzieła Jean-Luca Godarda, Kena Loacha, Mike'a Leigh czy braci Luca i Jean-Pierre'a Dardenne.

Polacy w tym roku nie powalczą o Złotą Palmę, nie znaczy to jednak, że podczas festiwalu całkowicie zabraknie obecność polskich twórców. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. dyplomowy film "Fragmenty" Agnieszki Woszczyńskiej, "Refugiado" ze zdjęciami Wojciecha Staronia czy animację "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego.

Możemy być również dumni z tego, że w prestiżowej sekcji Cannes Classics wyświetlony zostanie zrekonstruowany cyfrowo "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego z 1981 roku.

Na gali otwierającej nie zabrakło całej plejady gwiazd, oczywiście z olśniewającą Nicole Kidman na czele. Tej nocy czerwony dywan zdecydowanie należał do niej, przede wszystkim ze względu na fenomenalną rolę w filmie "Grace księżna Monako", nie zapominajmy jednak, że czerwony dywan w Cannes to również "targowisko próżności", cała oprawa niekiedy odwraca uwagę widzów od samej treści niesionej ze srebrnego ekranu, dlatego musimy przyznać iż kreacja aktorki wypadła równie czarująco. tego wieczoru nie zabrakło również takich gwiazd jak: m.in. Nicolas Winding Refn, Sofia Coppola, Gael Garcia Bernal, Carole Bouquet, Leila Hatami, Jia Zhangke czy Willem Dafoe.


Jak myślicie do kogo w tym roku powędruje Złota Palma?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Mat. prasowe