Danuta Szaflarska dzisiaj świętuje setne urodziny!

Sto lat to za mało! Aktorka dzisiaj właśnie tyle kończy. Śpiewamy "200 lat" i przybliżamy postać Danuty Szaflarskiej.

Danuta Szaflarska


Widzowie ją uwielbiają. Oprócz tego, że wzbudza szacunek swoimi umiejętnościami aktorskimi, to jeszcze czaruje uśmiechniętymi, szczerymi oczami, ciepłym głosem i przede wszystkim osobowością. Sława nigdy nie zawróciła jej w głowie, a przecież niejednokrotnie podkreślano jej talent i angażowano do ważnych ról.

Danuta Szaflarska przyszła na świat 6 lutego 1915 roku we wsi pod Piwniczną. Po śmierci ojca razem z matką i bratem przeniosła się do Nowego Sącza. Już jako mała dziewczynka marzyła o zostaniu aktorką, jednak najpierw zaczęła studia na Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie, które za namową znajomych przerwała po drugim roku i przeniosła się do Warszawy, do szkoły aktorskiej. Nauczyciele na początku obawiali się o jej karierę, ponieważ była wrażliwa, szybko się denerwowała i płakała, a w tym zawodzie trzeba być twardym.

Studia ukończyła przed wybuchem wojny, a w czasie jej trwania grała w teatrze podziemnym i frontowym. Była także posłańcem w czasie trwania powstania warszawskiego.

Pierwszy film, w którym wystąpiła i który zarazem przyniósł jej duży rozgłos, to "Zakazane piosenki". Warto podkreślić, że przy tym zawsze była skromna, a co do wyboru scenariuszy wybredna. Możemy ją jednak oglądać jeszcze w takich filmach, jak: "Dwie godziny", "Dom bez okien", "Samochodzik i Templariusze", "Zielony ptak", "Dolina Issy", "Pożegnanie z Marią", "Przedwiośnie", "Listy miłosne", "Pora umierać", "Ile waży koń trojański", "Janosik. Prawdziwa historia", "Pokłosie", czy "Między nami dobrze jest".

Pomimo swojego wieku, Danuta Szaflarska nadal jest aktywna zawodowo.

Życzymy 200 lat!


Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska


Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: KAPiF


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 06.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×