"Dziadek do orzechów"

"Dziadek do orzechów" to II tom serii książek dla dzieci "Bajki Baletowe". Opowieść o Klarze i tytułowym Dziadku do orzechów ukazuje siłę dziecięcej wyobraźni, która sprawia, że zaciera się granica między snem a światem realnym. Książka autorstwa Katarzyny Gardziny i Tadeusza Rybickiego szczególnie odwołuje się do dziecięcej wyobraźni. Bohaterami bajki oraz baletu Dziadek do orzechów są mała dziewczynka, Klara, i zabawka, Dziadek do orzechów, dzięki czemu młodzi czytelnicy – publiczność – mogą łatwo utożsamiać się z nimi i ich przeżyciami. Esej-gawęda pomaga wyobrazić sobie czasy, w których powstał balet, poznać jego treść i twórców.

Bajki Baletowe"Dziadek do orzechów" to słynny balet powstały w XIX wieku. Libretto utworu scenicznego opracowano na podstawie opowieści modnego wówczas pisarza, Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Piotr Czajkowski, inspirowany jego dziełem, skomponował muzykę, a Lew Iwanow ułożył choreografię. Utwór w dwóch aktach opowiada o wydarzeniach pewnej wigilijnej nocy. Mała Klara otrzymuje w prezencie Dziadka do orzechów. Po przyjęciu, gdy goście już się rozeszli, dziewczynka, Dziadek do orzechów i zabawki zostają zaatakowane i podejmują walkę z myszami i ich królem, aby ostatecznie zwyciężyć przeciwnika. Dobre serce Klary i odwaga Dziadka do orzechów zostają nagrodzone. Książę, który do tej pory miał postać Dziadka do orzechów, zostaje odczarowany. Wszyscy zostają przeniesieni do szczęśliwego, kolorowego świata zabawek i łakoci – do Krainy Słodyczy. Pełnej ciepła opowieści, zaadaptowanej przez Tadeusza Rybickiego, z myślą o najmłodszych, towarzyszą barwne ilustracje.

Siła wyobraźni

Marzenia i wyobraźnia Klary przypominają, że dziecięcy umysł jest pełen fantazji. Czytanie bajek to jeden ze sposobów na rozwijanie wyobraźni najmłodszych. Innym jest słuchanie muzyki. Te dwa elementy łączą się w balecie. Książka "Dziadek do orzechów" pomaga w przygotowaniu do odbioru przedstawienia i skonfrontowania własnych fantazji z dziełem zaprezentowanym na scenie przez tancerzy przy akompaniamencie muzyki. Dlaczego tak ważny jest rozwój dziecięcej wyobraźni? Świat fantazji i marzeń, mieszania się tego, co rzeczywiste i co się tylko wydaje, w naturalny sposób wiąże się z okresem dzieciństwa i przyczynia do wszechstronnego rozwoju. Dziecko używa wyobraźni do interpretowania i rozumienia świata, dzięki niej nabywa umiejętności myślenia symbolicznego, kreatywnego, empatycznego. Sam proces fantazjowania i wyobrażania, na przykład podczas zabawy, sprawia dziecku wiele radości i napełnia je entuzjazmem.

Niezbędnik młodego miłośnika baletu

"Dziadek do orzechów", II tom serii książek dla dzieci "Bajki Baletowe", zawiera:
•    bajkę, opisującą wydarzenia pewnej wigilijnej nocy – historię, która przydarzyła się lub przyśniła małej Klarze i tytułowemu Dziadkowi do orzechów, bohaterom słynnego baletu Piotra Czajkowskiego,
•    esej-gawędę, który przedstawia XIX-wieczny kontekst powstania Dziadka do orzechów,
•    noty biograficzne Piotra Iljicza Czajkowskiego i Lwa Iwanowicza Iwanowa,
•    słowniczek pojęć baletowych, pomagający zrozumieć specyficzne, choć wcale nieskomplikowane, zagadnienia sztuki baletowej,
•    tablice, których tematem tym razem jest strój do tańca klasycznego.
Ze względu na rozbudowaną zawartość, książki z serii Bajki Baletowe są kompetentnym źródłem wiedzy dla młodego miłośnika baletu. Pomogą też rodzicom i wychowawcom odeprzeć ostrzał dociekliwych pytań najmłodszej, baaardzo wymagającej części publiczności.

Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

"Panna z dobrego domu"

"Domniemanie winy"