Tak wygląda życie dziecka chorego na autyzm. Ojciec publikuje zdjęcia swojego autystycznego syna

Te zdjęcia zmieniły ich życie!

ee.jpg

Kochający ojciec i fotograf Thimothy Archibald rozpoczął fotografowanie unikalnych zachowań swojego syna chorującego na autyzm. Na początku aparat miał być narzędziem, które pozwoli ojcu uporać się z diagnozą syna.

Autyzm to choroba, której objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. Polega na odcięciu się od otaczającego świata oraz ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem. Ludzie cierpiący na autyzm często czują się odizolowani i zagubieni. Żyją z poczuciem ogromnej pustki, choć wewnątrz doświadczają olbrzymich przeżyć emocjonalnych. W autyzmie dziecięcym głównymi objawami towarzyszącymi temu zaburzeniu jest nadwrażliwość na bodźce. Powoduje nieprawidłowe interpretowanie i odbieranie sygnałów takich jak dotyk, dźwięk, zapach, światło czy obraz.

Zdjęcia, które miały być prostą dokumentacją, okazały się czymś znacznie więcej. Pozwoliły bowiem odkryć ojcu niepowtarzalny świat syna, ale także zbliżyły go do niego. Thimothy jako renomowany, profesjonalny fotograf musiał nauczyć się przestać kontrolować sytuację. Musiał pozwolić, aby syn przejął inicjatywę. 5-letni Eliasz miał obsesję na punkcie mechaniki. Jak się okazało, miał też potrzebę powtarzania, co sprawiło, że został wycofany społecznie. Każde zebrane przez ojca zdjęcie odzwierciedla niepowtarzalne zachowania Eliasza oraz jego interakcje ze światem.

Fotoreportaż Archibalda złożony jest z  przenikliwych i głębokich portretów Eliasza, które najczęściej przedstawiają go, kiedy odbywa podróż po swoim hermetycznym świecie. Proste kompozycje zdjęć zachwycają i  przeszywają na wskroś.

Thimothy Arhibald o swoim synu napisał, „nie chciałem, aby myślał, że jest normalny, jak każdy. Chciałem, żeby miał świadomość, w jaki sposób różni się od reszty, ale aby postrzegał to jako zaletę”.

Jeśli ujęły Cię zdjęcia Archibalda możesz zobaczyć wspaniałą kolekcję pozostałych fotografii w jego internetowym portofolio. Wszystkie zdjęcia Archibalda z fotoreportażu o Eliaszu zobaczysz w książce „Echolilia”.

c.jpg

a.jpg

d.jpg

b.jpg

Zdjęcia: Youtube

ID galerii:2244


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 26.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×