Naukowcy: Powiedz nam co czytasz, a powiemy Ci, kim jesteś

Brytyjscy uczeni zbadali, jak rozrywka, której sobie dostarczamy, wpływa na nasz charakter. Co wyszło z badań?

powiedznamcoczytaszapowiemycikimjestesmain.jpg

Od zawsze wiadomo, że czytanie świetnie wpływa na nasz umysł. Ostatnie badania pokazują jednak, że to, co czytamy ma również duży wpływ na nasze wnętrze. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kingston w Wielkiej Brytanii, okazuje się, że rodzaj lektury i innego typu rozrywek, jakie wybieramy, ma znaczący wpływ na nasze zachowanie względem innych osób. 

Jak wyglądało badanie?  

123 uczestników testów poproszono o opisanie swoich preferencji w dziedzinie czytanych książek, oglądanych programów w telewizji oraz preferowanych gier, a następnie przeprowadzono testy odnośnie ich umiejętności interpersonalnych. 


Co wynikło z testów ankietowanych przeprowadzonych na uczelni?

Okazało się, że fani powieści fantastycznych w późniejszym zachowaniu wśród ludzi wykazują więcej pozytywnych zachowań. Z kolei fani powieści dramatycznych i romansów lepiej odczytują potrzeby innych i są bardziej empatyczni. Czytelnicy lubiący literaturę i programy o zabarwieniu komediowym najlepiej wśród badanych umieli natomiast dogadać się z innymi. Osoby zaczytujące się w publikacjach poświęconych badaniom, lepiej odnajdywały się w znajdowaniu alternatywnych rozwiązań wychodzenia z różnych sytuacji. 

Badanie potwierdziło jedynie przypuszczenia, że to, czym na co dzień "karmimy" swoje wnętrze, przekłada się na to, jacy jesteśmy "na zewnątrz" - dla innych. 

A Ty po jakie książki sięgasz najczęściej? Jakie programy z zapałem oglądasz? Warto zadać sobie to pytanie, bo okazuje się, że rozrywka, której się oddajemy, wpływa na nas jeszcze bardziej, niż nam się do tej pory wydawało. 


Co o tym sądzisz? Czekamy na Twój komentarz!

źródło: HarpersBazaar UK

zdjęcie: iStock  

Zobacz też: Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Środa 10.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar