Nergal dostał duże wsparcie od... katolików?

Chyba nikomu nie trzeba przypominać spektakularnego procesu Nergala o obrazę uczuć religijnych. Z jakimi reakcjami społeczeństwa się spotkał? Możecie być zaskoczeni.

Nergal

A 2010 roku Adam Darski został oskarżony o obrazę uczuć religijnych na podstawie doniesień kilku posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka. Powodem oskarżenia było podarcie przez Nergala Biblii i nazwanie jej "księgą kłamstwa" podczas koncertu grupy Behemoth w 2007 roku. Proces zakończył się wyrokiem uniewinniającym, jednak sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia. W 2014 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał wyrok uniewinniający w mocy. Kasację do Sądu Najwyższego wniosła prokuratura i oskarżyciel posiłkowy. 5 marca 2015 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację uznając ją za bezzasadną.

To było bardzo dołujące, męczące i już mi się nie chciało. Niejednokrotnie używałem tej metafory, że to miało taki kafkowski charakter, gdzieś muszę jeździć, ktoś czegoś ode mnie chce, a ja nie czuję, że złamałem prawo. Cieszę się, że ta sprawa jest zamknięta i otwieramy nowy etap – mówi Adam "Nergal" Darski w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Dlaczego Nergal zdecydował się na takie zachowanie? W wywiadach wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że jego celem było formą wyrazu artystycznego. Przyznaje też, że ma wśród znajomych i przyjaciół wielu katolików, którzy wspierali go w ciągu minionych sześciu lat. Wszyscy oni mają racjonalne podejście zarówno do wiary, jak i sztuki, oraz oczywiście przyjaźni.

To jest sympatyczne, że nawet po drugiej stronie barykady są ludzie, przynajmniej na to liczę, z którymi naszym wspólnym mianownikiem będzie zdrowy rozsądek, że to różnimy się jakimiś koncepcjami i filozofiami życiowymi, to możemy sobie podawać ręce, porozmawiać, dyskutować, niekoniecznie od razu obrażać i obruszać się z byle powodu. Rozróżniamy też to czym jest scena, czym jest metafora, czym jest ulica, czym jest rozmowa i tak dalej – mówi Adam "Nergal" Darski.

Darski może się teraz całkowicie skupić na europejskiej trasie koncertowej, którą grupa Behemoth rozpoczyna już w kwietniu. Muzycy zagrają m.in. w Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, obejrzyjcie nagranie:
Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/Life Newseria
Foto: KAPiF

Newseria Lifestyle CMYK-01.jpg

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 20.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×